Zwrot z kapitału (ROE)

17 lutego 2021
Category: Jest Dla Ciebie

Zwrot z kapitału to kluczowa koncepcja inwestycyjna, którą musisz znać.

Co to jest zwrot z kapitału?

Zwrot z kapitału (ROE), znany również jako zwrot z kapitału własnego (ROCE), jest miarą rentowności firmy. W szczególności jest to wskaźnik opisujący tempo wzrostu zysków, jakie biznes generuje dla akcjonariuszy i właścicieli. Inwestorzy i menadżerowie używają ROE do porównywania stóp wzrostu różnych firm lub firmy i wzorca branżowego.

Głębsza definicja

ROE jest kluczowym wskaźnikiem dla spółek publicznych, ponieważ zapewnia prosty miernik pokazujący, w jaki sposób wykorzystują one fundusze inwestorów do napędzania wzrostu zysków. ROE jest również często używany do wyznaczania celów dotyczących wynagrodzeń kadry kierowniczej, ponieważ motywuje kierownictwo do dążenia do wzrostu zysków. Istnieje kilka sposobów obliczenia zwrotu z kapitału:

ROE = dochód netto / kapitał własny x 100

ROE = dochód netto / przychody x przychody / aktywa ogółem x aktywa ogółem / kapitał własny

W górnym równaniu kapitał własny akcjonariuszy przedstawia aktywa firmy pomniejszone o jej zobowiązania lub wartość, którą otrzymaliby właściciele lub udziałowcy, gdyby firma została zlikwidowana. Jeżeli spółka wyemituje zarówno akcje uprzywilejowane, jak i zwykłe, na potrzeby ROE uwzględniana jest tylko inwestycja w akcje zwykłe.

Druga formuła nazywa się równaniem DuPonta, które rozkłada wzór ROE na oddzielne komponenty, aby pomóc menedżerom zrozumieć zmiany ich ROE w czasie. Pierwsza część jest równa marży zysku, druga część mierzy efektywność wykorzystania aktywów do generowania sprzedaży, a trzecia część to przybliżenie wielkości zadłużenia, które firma wykorzystuje do napędzania wzrostu.

Zwrot z kapitału i zwrot z aktywów (ROA) to odrębne wskaźniki służące do pomiaru wyników przedsiębiorstw. Podczas gdy ROE pomaga inwestorom zrozumieć wzrost, jaki uzyskują z inwestycji kapitałowej w firmę, ROA pomaga im ocenić, w jaki sposób firma wykorzystuje swoje aktywa do generowania wzrostu. Zwrot z inwestycji (ROI) jest miernikiem podobnym do ROE, chociaż bierze pod uwagę stopę wzrostu każdego rodzaju inwestycji, a nie tylko inwestycję w firmę.

Chcesz zainwestować pieniądze na emeryturę? Skorzystaj z naszego kalkulatora zwrotu z inwestycji, aby zobaczyć, jak działają różne stopy zwrotu.

Przykład zwrotu z kapitału własnego

Bud bada potencjalne inwestycje dla swojego szefa Gordona. Patrzy na firmy z linii produktów ekologicznych, chcąc wykorzystać szaleństwo jarmużu: Fruit Land i Vegetable Village. Spółki mają różne wskaźniki EPS i wzrostu przychodów, co jest częściowo spowodowane sezonowością, więc Bud porównuje ich ROE, aby usunąć hałas. Fruit Land ma ROE na poziomie 11%, a Vegetable Village – na poziomie 7%, co daje mocną wskazówkę, że Fruit Land może być lepszą inwestycją. Większość spółek z indeksu S&P 500 ma ROE między 10 a 15 procent.

Inne warunki inwestowania

Więcej od Bankrate

Robo-doradcy a doradcy finansowi: jak zdecydować, który z nich jest dla Ciebie najlepszy

Branża zaczęła korzystać z robo-doradców, łącząc ich automatyzację z tradycyjnym doradztwem finansowym.

10 złotych zasad inwestowania

Kluczem do sukcesu jest opracowanie zestawu „złotych zasad, które pomogą Ci przejść przez trudne czasy.

11 najlepszych inwestycji w 2020 roku

Te inwestycje oferują Twojemu portfelowi potencjał stałych, dodatnich zwrotów.

Najlepsi brokerzy forex w październiku 2020 r

Biliony walut rosną na całym świecie, co sprawia, że ​​rynki walutowe są najbardziej aktywne na świecie.

Najlepsze bonusy na koncie maklerskim w październiku 2020 r

Masz dodatkową gotówkę, którą chcesz zainwestować? Domy maklerskie nagradzają nowych klientów.

8 najlepszych inwestycji niskiego ryzyka w październiku 2020 r

Nie możesz znieść utraty pieniędzy? Te bezpieczne inwestycje są dla Ciebie odpowiednie.

8 najlepszych inwestycji długoterminowych w październiku 2020 r

Planując inwestycje, możesz wykorzystać czas jako sprzymierzeńca.

Najlepsi brokerzy online do jednodniowego handlu w październiku 2020 r

Firmy te zapewniają wiele funkcji, których poszukują inwestorzy jednodniowi.

Najlepsi robo-doradcy w październiku 2020 r

Inwestorzy poszukujący zautomatyzowanego, taniego zarządzania portfelem mogą zacząć tutaj.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy