Analitycy przewidują wzrost bankructw na świecie  Ze świata

Na świecie wzrośnie liczba bankructw. Ale nie w Polsce

Złe wieści dla przedsiębiorców - jak wynika z prognoz Euler Hermes, liczba bankrutujących firm wzrośnie. Jednak perspektywy na rzecz Polski są nieco w wyższym stopniu optymistyczne - liczba upadłości zmaleje o 3 proc.

Eksperci z Euler Hermes, amerykańskiej firmy doradczej w zakresie ubezpieczeń i należności przewidują, że następne miesiące przyniosą falę bankructw. Ich zdaniem, liczba upadłości pod każdą szerokością geograficzną wzrośnie o dwa proc. do końca owego roku (w porównaniu z rokiem ubiegłym).

Światowa gospodarka stale krucha. Prognozy zbyt optymistyczne

Podczas ostatnich sześciu lat liczba przedsiębiorstw, które są likwidowane z powodu niewypłacalności regularnie malała. Tymczasem, jak oświadczają analitycy, trend ten zaczyna się odwracać, a forma gospodarki światowej pogarsza się. Ma na to wpływ mały poziom wzrostu w dłuższej perspektywie, wahające się ceny po sektorze surowców czy upadłość dużych spółek, co z kolei osłabia mniejsze spółki zależne od nich. - Fakt, że liczba wypadków niewypłacalności będzie wzrastać po sześciu kolejnych latach spadku jest dowodem na tek krok, że stan globalnej gospodarki wydaje się być niepewny - powiedział Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes.

Pierwszy spadek

Aż 152 duże firmy zakończyły swoją działalność w ubiegłym roku - to o 60 proc. większą ilość, niż w roku 2014. Największy skok odnotowano przy Ameryce Łacińskiej (17 proc. ) oraz Azji i regionie Pacyfiku (13 proc. ). Natomiast w Stanach Zjednoczonych bankructwa firm spośród branż energetycznej czy metalurgicznej doprowadziły do pierwszego od momentu 2009 roku wzrostu ilości upadłości (o 3 proc. ).

Względnie optymistyczne prognozy kształtują się poprzednio Europą Zachodnią. Jak sądzą eksperci Euler Hermes, cyfra bankructw w tym rejonie spadnie. W większości państw jednak jest ich większą ilość wiadomości, niż przed wybuchem finansowego kryzysu. Może to niedobrze wpłynąć na sytuację królestw eksportujących towary, gdyż funkcjonuje obawa, że należności zbytnio transakcje nie zostaną dostosowane.

Najgorsze prognozy tyczą Brazylii, Chin i Tajwanu. Analitycy przewidują, że przy Polsce liczba bankrutujących firm w tym roku spadnie o 3 proc.

Źródło: Euler Hermes Ogólnoświatowy Wskaźnik Upadłości, 2016 Upadają nawet największe legendy (materiał z 2015 r. ):