Gospodarka Czech wzrosła o czterech, 7 proc.  Ze świata

Temat: Czechy

  • Czechy: bakterie salmonelli w polskim mięsie drobiowym
  • Polskie mięso pod czeskim nadzorem. Komisja Europejska przypomina o zasadach
  • "Salmonella w wołowinie z Polski". Czeski minister zapowiada kontrole
  • Prawny spór o Krecika. "Chciałam nadal cieszyć dzieci"
  • Zielone światło od przedstawienie premierowe. Odszkodowania dla czeskich Kościołów będą opodatkowane

Gospodarka Czech pędzi znacznie pospieszniej, niż spodziewali się tegoż eksperci. Drugi kwartał 2017 roku kraj zakończył ze wzrostem PKB na pułapie 4, 7 procent, na temat czym poinformował czeski zamiennik polskiego Głównego Urzędu Statystycznego.

Wyższe prognozy wzrostu dla naszego obszaru

W połowie sierpnia Pepik Statistic Office deklarował, iż czeska gospodarka w II kwartale roku urosła o 4, 5 proc. w stosunku do poprzedniego r..

Tymczasem ten rezultat został dziś skorygowany, bo rzeczywisty wzrost przewyższył poprzednie szacunki. Ostatecznie w stosunku do tego samego okresu przy poprzednim roku gospodarka urosła o 4, 7 proc., a wobec I kwartału - aż o 2, 5 proc.

To bardzo dobry wynik w stosunku z pierwszymi trzema miesiącami roku, kiedy wzrost PKB wynosił ok. 3 proc - przypomina Radio Praha.

Większość z gałęzi przemysłu zakończyło okres spośród sukcesem, pisze CSO, po tym szczególnie branża motoryzacyjna i elektryczna. Tak samo pomyślnie rozrastał się zbyt usług.

Analitycy przypominają, że tak dobrego biegu wzrostu Czechy nie odnotowały od końca 2015 roku kalendarzowego. Dane o II trymestrze nazywają "miłą niespodzianką".

Energiczny wzrost Czechy zawdzięczają zarówno zagranicznemu, jak jak i również wewnętrznemu popytowi. W tym okresie wydatki domach wzrosły o 1, 8 proc. w stosunku do I kwartału, a rządowe a mianowicie o 0, 4 proc.

Źródło: Czech Statistical Office/. pl / TVN24 PKB Czech

Pod koniec lipca rating Czech na poziomie "AA-" z perspektywą stabilną potwierdziła Agencja S&P Global Ratings. Zagrożeniami może stać się ewentualnie "ciasny rynek pracy i rozwój płacy nominalnej, który może ograniczyć wzrost produkcji" - napisała S&P.

Według Eurostatu to właśnie Czechy mają najniższe bezrobocie w UE, na poziomie ok. trzech proc.