Europa czeka na referendum. Pięć rzeczy, które musisz rozumieć  Ze świata

Temat: Grecki dramat

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Odrzucić chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły jednostek na ulice
  • Cipras anonsuje, że Grecja nie odstąpi od reform

Środa to kolejny dzień, gdzie nie doszło do przełomu ws. greckiego kryzysu. Eurogrupa będzie czekała z decyzjami na niedzielne referendum. Premier Aleksis Cipras namawia Greków, aby zagłosowali w zanim przeciwko przyjęciu pomocy finansowej na warunkach wierzycieli. Na temat odpowiedzialne decyzje zaapelował papież Franciszek.

1. Eurogrupa czeka na referendum

Ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili w czasie środowej telekonferencji, że nie zostanie dalszych rozmów ws. wsparcia dla Grecji przed niedzielnym referendum w tym kraju dzięki temat warunków dalszych pożyczek. - Eurogrupa jest jednomyślna, by czekać na rezultat referendum przed jakimikolwiek dalszymi rozmowami - napisał w Twitterze po zakończeniu spotkania słowacki minister finansów Peter Każimir.

Podczas gdy Grecja zostanie bankrutem? Wówczas bardzo skomplikowane pytanie

Wcześniej unijne źródła podawały, hdy podczas telekonferencji eurogrupy ministrowie mogą dać zielone nasłonecznienie do rozpoczęcia przez Komisję Europejską oceny sytuacji finansowej Grecji, co będzie wstępnym etapem do negocjacji na temat nowym programie wsparcia.

2. Cipras wzywa Greków do głosowania na "nie"

Premier Grecji Aleksis Cipras ponownie wezwał w środę Greków, by w niedzielnym referendum głosowali na "nie", czyli przeciw przyjęciu pomocy finansowej na warunkach wierzycieli. Dodał, że chce ciągnąć negocjacje, a kraj powinien pozostać w strefie euro.

W wystąpieniu telewizyjnym Cipras powiedział, że zagłosowanie przeciwko propozycji kredytodawców Grecji to "decydujący krok w kierunku zawarciu lepszego porozumienia" aniżeli to, które proponowali ostatnio wierzyciele, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

3. Kiedy dojdzie aż do porozumienia?

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis ocenił w środę, że uzgodnienie nowego aplikacji pomocy dla Grecji bytowałby możliwe przed 20 czerwca, czyli terminem spłaty za pośrednictwem Ateny części należności wobec Europejskiego Banku Centralnego.

Grek dwukrotnie bogatszy od Polaka. Nawet po bankructwie

Podkreślił, że porozumienia muszą chcieć obie strony www. - Jesteśmy teraz przy nowej sytuacji. Musimy debatować o nowym programie, bo poprzedni wygasł. (... ) Wciąż chcemy porozumienia - powiedział Dombrovskis na rady prasowej w Brukseli.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła możliwość podjęcia zanim niedzielnym referendum rozmów o pomocy dla Grecji. Jakim sposobem podkreśliła, dyskusja o nowej pomocy "nie jest możliwa bez mandatu Bundestagu", gdyż "znajdujemy się w przestrzeni prawnej EMS", czyli Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Tymczasem Francja chce, by strefa euro naciskała na zawarcie porozumienia z Grecją nadal przed niedzielnym referendum. Nastawienie prezydenta Francois Hollande'a różni się diametralnie od wypowiedzi innych przywódców państw eurolandu.

4. Referendum nie zadowoli standardów

Sekretarz generalny Porady Europy Thorbjoern Jagland ocenił w środę, że jeżeli referendum w Grecji pozostanie przeprowadzone w niedzielę, adekwatnie z planem greckich władz, nie spełni ono zagranicznych standardów.

Referendum pozostało zwołane "z tak treściwym wyprzedzeniem, że już samo to stanowi poważny problem" - powiedział Jagland agencji AP. Dodał, że niejasności budzi także niejasne pytanie do wyborców na karcie do głosowania.

Grecja w tarapatach. Oto pięć przyczyn kryzysu

Jagland wyjaśnił, że zgodnie z internacjonalnymi standardami rekomenduje się, by referendum zwołać z jak najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem, jakie możliwości ma zapewnić wystarczający termin na debatę. Wśród postulatów są również sformułowanie pytania w sposób jasny i obecność międzynarodowych obserwatorów monitorujących głosowanie.

5. Apel papieża

Papież Franciszek wezwał w środę przywódców tych popularnych, by podejmowali odpowiedzialne postanowienia w celu rozwiązania krachu greckiego. Zaapelował, by w centrum debaty zawsze pozostawała kwestia godności ludzkiej.

"Godność osoby ludzkiej powinien pozostawać w centrum wszelkiej debaty politycznej i technicznej, tak jak i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji" - głosi komunikat Stolicy Apostolskiej.

Papież wyraził w zanim zaniepokojenie społecznymi skutkami kryzysu i wpływem, jaki ma możliwość mieć on na dzinki; wezwał także wszystkich oddanych, by modlili się za naród grecki.