12 listopada wolny od roboty. Rzecznik: prezydent Duda podpisze ustawę

Temat: 12 listopada nieskrępowany od pracy

  • Zakupy, podróż, wizyta przy przychodni. Kto świętuje przy poniedziałek?
  • Zakupy 12 listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce
  • Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Kto świętuje w poniedziałek?
  • 12 listopada wolny od momentu pracy. Które sklepy będą otwarte?
  • 12 listopada wolny od pracy. Gowin: to nie była odpowiednia decyzja

Andrzej Dudziarz podpisze ustawę wprowadzającą suplementarny dzień wolny od robocie 12 listopada tego roku - zapewnił na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Co ciekawe, kilkadziesiąt chwil wcześniej Spychalski przekonywał, hdy "dzisiaj ciężko jest powiadamiać, jaka będzie decyzja, bo nie znamy ostatecznego układu ustawy, która wpłynie dzięki biurko prezydenta".

W piątek Senat poparł z poprawkami ustawę o święcie narodowym z okazji setka. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od momentu pracy. W tej sytuacji ustawa musi wrócić do Sejmu. Najbliższe posiedzenie izby zaplanowane jest na 7-9 listopada. Oznacza to, że prezydent na podpisanie ustawy będzie miał bardzo mało czasu.

12 listopada wolny od pracy

Po godzinie 9. 00 przy rozmowie z TVN24 rzecznik prezydenta Błażej Spychalski gadał, że "dzisiaj ciężko jest mówić, jaka będzie decyzja, bo nie znamy podstawowego kształtu ustawy, która będzie miało wpływ na biurko prezydenta".

- W zeszłym tygodniu była procedowana przez Senat, który wniósł do tejże ustawy poprawki w relacji z tym ustawa wraca do Sejmu, który musi te poprawki rozpatrzyć a mianowicie wskazywał.

Po kilkunastu minutach rzecznik prezydenta nie zaakceptować miał już jednak jakichkolwiek bądź wątpliwości.

Jak poinformował na Twitterze, Andrzej Dudarz podpisze ustawę o ustanowieniu 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od roboty. "Święto Niepodległości w tymże roku jest wyjątkowe. Przemija 100 lat od chwili, gdy Polska wróciła na mapy Europy i świata. Parlament podjął słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę" - ocenił prezydencki rzecznik.

Co zrobią posłowie?

Wcześniej Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 nie miał zastrzeżeń, że 12 listopada stanie się dniem wolnym. - To jest dosyć oczywiste - stwierdził.

Dopytywany, lub handel będzie działał owego dnia, odparł: - Podobnie jak przewiduje ustawa, będzie działał. Tym samym oznaczałoby to odrzucenie przez posłów naprawy przyjętej przez senatorów.

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Jest postanowienie Senatu

- To wielka szkoda, że państwo senatorowie - z całym szacunkiem dla nich - uznali, że trzeba swoje 5 groszy dorzucić do tejże ustawy - ocenił Horała. Pytany, czy jego w mniemaniu senatorowie zrobili błąd, odparł: - Nie powiem, że zrobili błąd, to oni decydują, to ich upoważnienia.

- Ja osobiście, jeślibym był senatorem, to zrobiłbym inaczej. Uznałbym, że obok znaczeniu poprawek wartość owego, żeby ustawa przeszła fachowo, jest większa - dodał poseł PiS.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany o te słowa rzekł, że "wprowadziliśmy dobre zmiany". - Z tymi posłami, z którymi rozmawiałem, wówczas byli zadowoleni z grono zmian - dodał w rozmowie z TVN24.

Pytany o krótki czas, jaki będzie miał prezydent na podpisanie ustawy, Karczewski wskazał, że "prezydent wydaje się umiarkowanym zwolennikiem tego dnia".

Poprawki Senatu

W ubiegły wtorek Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Krajowej; projekt został złożony poprzez posłów PiS dzień przedtem.

Autorzy ustawy przypomnieli, że 11 listopada przy bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

W piątek senatorowie poparli poprawkę do ustawy skreślającą preambułę ustawy a także zmianę eliminującą wskazanie, iż nowo ustanowione święto będzie miało charakter uroczysty. Senatorowie opowiedzieli się również zbyt poprawką zmierzającą do tego, aby w dniu dwunastu listopada 2018 roku obowiązywały zasady dotyczące ograniczenia handlu, analogiczne do obowiązujących przy niedzielę i inne dni świąteczne. Odrzucono zaś poprawkę zmierzającą do tego, żeby w dniu 12 listopada br. służba zdrowia pracowała tak jak w dni puste od pracy.