Adamczyk: od Korczowej do Lwowa powstanie autostrada

Temat: Motoryzacja

  • Duży czyn w autosalonach. Te modele wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo przejażdżki. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe kary za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do granicy z Państwem czeskim w pięć godzin. Wydaje się być umowa na ostatni odcinek A1

Władze Ukrainy poinformowały, że powstanie highway łącząca polsko-ukraińskie przejście po Korczowej ze Lwowem. Jej budowa ma ruszyć w przyszłym roku.

Takie informacje przekazał w sobotę w Jarosławiu na Podkarpaciu szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak wskazał, minister transportu Ukrainy Wołodymyr Omelian oświadczył, że "od spodziewanego roku rozpocznie się struktura komercyjnej, koncesyjnej autostrady liczącej ponad 80 kilometrów, jaka połączy naszą wschodnią granicę w Korczowej ze Lwowem".

Swoje zamierzenia witryna ukraińska przekazała w trakcie spotkania, do którego podpisano umowę dotyczącą poprawy infrastruktury transgranicznej między obu krajami.

Kolejne inwestycje drogowe

"Na Słowację w niespełna trzydziestu minut". Minister podał datę otwarcia ekspresówki

Położona blisko Jarosławia Korczowa kończy najdłuższą w naszym kraju autostradę A4, która liczy 628 km. A4 biegnie z Jędrzychowic na granicy wraz z Niemcami do przejścia po Korczowej. Przebiega przez regionu dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie. Jest częścią III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego.

Adamczyk zaznaczył również, że "pan minister Omelian poinformował w czasie spotykania, że strona ukraińska tworzy i przystąpi do realizacji dużego projektu drogowego, który to połączy Lwów z Odessą z odgałęzieniem do Kijowa; będzie to droga pośpiesznego ruchu".

- Mamy nadzieję, że pozwoli to skomunikować Odessę z portami Trójmiasta - dodał minister. Droga szybkiego ruchu ze Lwowa do Odessy ma okazać się gotowa do 2024-2025 r..

Budowa Via Carpatia

W Jarosławiu, a wcześniejszym na spotkaniu z mieszkańcami w Kolbuszowej, minister Adamczyk mówił też o ulicy Via Carpatia. Przypomniał, że kilka dni temu tenże projekt po raz 1-wszy pojawił się w oficjalnych dokumentach Unii Europejskiej, jako "korytarz Via Carpatia". - To sukces polskiego rządu. Nasi poprzednicy mówili, iż to jest niemożliwe, to się nie uda, nie ma sensu na temat konwersować, bo to jest niewykonalne. Dzisiaj staje się to rzeczywistością - powiedział kierownik resortu infrastruktury.

Via Carpatia będzie międzynarodowym szlakiem, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna dzięki Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m. in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym a także greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

W wycenie Adamczyka, jest to niezmiernie ważne przedsięwzięcie z punktu widzenia interesów gospodarczych polski. Długość tego szlaku w naszym kraju wyniesie około 760 kilometrów. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku), wskazuje budowę Via Carpatia jako główny priorytet inwestycyjny.