Ceny prądu w 2019 roku kalendarzowego. Ustawa o podatku akcyzowym opublikowana w Dzienniku Ustaw

Temat: Podwyżki wartości prądu w 2019 roku

  • Ustawa na temat cenach prądu do reformy. Zielone światło od Senatu
  • Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień
  • Przegląd prasy: Rząd fatalnie policzył koszty ustawy prądowej
  • Ustawa prądowa pod lupą Brukseli. Minister nie usuwa zmian
  • Jak w działalności zatrzymać podwyżki cen prądu? Minister powołał specjalny zespół

W Dzienniku Ustaw została opublikowana Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych odmiennych ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw została 28 grudnia przyjęta przez parlament, a po niedzielę podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Firmy energetyczne mają czas w dostosowanie się do nowych przepisów do końca marca 2019 roku.

Ceny prądu w 2019 roku

Przygotowana przez rząd ustawa zmniejsza akcyzę na siłę elektryczną z 20 do odwiedzenia 5 zł za MWh, obniża też o 95 proc. opłatę przejściową, płaconą co miesiąc przez odbiorców siły elektrycznej w rachunkach.

Opłaty przesyłowe i dystrybucyjne, płacone przez odbiorców, pozostają zamrożone w stopniu z 31 grudnia 2018 roku.

Z kolei ceny siły w 2019 roku pozostają ustalone na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących 30 czerwca 2018 roku.

Jak zmienią się nasze rachunki za napięcie? Tłumaczymy

Umowy na dostawy w 2019 roku, na temat ile zakładają wzrost wartości w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, do 1 kwietnia 2019 roku będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 roku z mocą od 1 stycznia 2019 roku.

W pierwotnym projekcie rząd zakładał tylko obniżkę akcyzy i taryfy przejściowej, jednak w autopoprawce pojawiły się dalej idące zadania.

Sprzedawcy, którzy w 2019 roku kupią energię w branży drożej, niż ustalona cena sprzedaży, będą dostawać bezpośredni zwrot utraconego przychodu z tworzonego przez ustawę Funduszu Wypłaty Różnicy Koszty. Sposób zwrotu określi minister energii w rozporządzeniu, stosując średnoważonej ceny rynkowej siły.

Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny

Na spadku akcyzy przy 2019 roku odbiorcy mogą mieć zaoszczędzić 1, 85 mld zł, na spadku należności przejściowej - 2, 24 mld zł, na zapłatę różnicy cen zarezerwowano cztery mld zł. Według rządu wszystkie te działania muszą pokryć w całości potencjalny wzrost rynkowych cen siły rzędu 60-100 zł/MWh.

Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny ma zostać zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 roku dodatkowych 55, 12 mln uprawnień do emisji CO2. 1 mld z tego tytułu ma dojść do krajowego systemu zielonych inwestycji. Ma on dofinansowywać projekty nowych niskoemisyjnych źródeł energii, modernizacje zmniejszające odosobniony wskaźnik emisyjności lub lokatę w infrastrukturę dystrybucyjną.

W uzasadnieniu rządu napisano, że cenniki i taryfy na 2019 były "nieakceptowalne ze społecznego punktu widzenia".

Co ciekawe, przy projekcie ustawy w dziale "Ocena Skutków Regulacji" oddziaływanie obniżenia stawki podatku VAT na sektor finansów publicznych został wyliczony tylko gwoli 2019 roku.