Elektroniczny dowód osobisty już wkrótce

To rzeczywista rewolucja. Wkrótce dowód osobisty wyświetlisz

Od 2017 roku Polacy będą potrafili korzystać z dowodów własnych zapisanych na smartfonach. Posługa będzie dostępna w obrębie mobilnej wersji portalu mieszkaniec. gov. pl, który docelowo zgromadzi wszystkie procedury e-administracji w Polsce.

- Mamy 19 mln iphoneów w Polsce, a zwykły Polak korzysta ze swojego urządzenia mobilnego trzy godziny dziennie i wciąż posiada to tendencję rosnącą. Wówczas pokazuje, że jesteśmy podatni mieć wszystko przy samemu, poza tym chcemy dysponować to w ruchu, bo sami jesteśmy mobilni. Trzeba te warunki mobilności umożliwić również jeśli chodzi o korzystanie ze świata administracyjnego - powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Aplikacja Apple uratowała dzieciom życie

Według niej plan tworzenia wielopostaciowego dowodu prywatnego, jako karty z chipem i aplikacji na wyekwipowania mobilne, wykorzystuje niezrealizowane w poprzedniej kadencji zobowiązanie dotyczące dowodu osobistego z wersją elektroniczną.

Proste przepisy

- Chcemy tworzyć od czasu razu dowód wielopostaciowy, innymi słowy wykorzystać to, że technologie umożliwiają nam umieszczenie naszej tożsamości na różnych nośnikach, tym nośnikiem może okazać się także specjalnie dedykowana karta z chipem wykonana z tworzywa, jak również telefon komórkowy - wyjaśniła szefowa resortu cyfryzacji.

Jak dodała, elektroniczna wersja dowodu prywatnego wymusi na administracji publicznej różnych szczebli wytworzenie nieskomplikowanych do obsłużenia usług administracyjnych, czyli też uproszczenia procedur, zmniejszenia ilości wymaganych aktów.

To wymaga czasu

Dowód osobisty, rejestracja auta. 55 spraw załatwisz wkrótce w sieci

- Bez ryzyka mówimy o 2017 r. - takie niestandardowe zadania, bardzo zaawansowane, ambitne, idące w ślad za niewielką liczbą krajów europejskich które już to zrobiły, wymagają czasu - zapowiedziała Streżyńska.

Według niej nowy system e-administracji powstanie w bazie portalu obywatel. gov. pl, zintegrowanego z platformą ePUAP.

- Ta kategoria została już przez ludzi oswojona, zmienią się odrobinę jego funkcje, bo zintegruje wszystkie strony ministerstw, z drugiej strony będzie typowo usługowy, gdzie będą porządnie opisane usługi publiczne, obojętnie od organu administracji, który to je realizuje - poinformowała minister.

- Obywatel będzie miał wersję mobilną, czyli to, o jak właśnie nam chodzi a mianowicie dodała.