Andrzej Szlachta nowym szefem sejmowej komisji finansów

Temat: Sejm

  • Dodatkowe posiedzenie Sejmu w propozycje PiS. "Nie chcemy robić tego w środek nerwowy"
  • Posłowie chcą ustanowić kolejne państwowe święto. Wydaje się być propozycja
  • Nowe święto narodowe. Jest decyzja posłów
  • Pensja dla pierwszej damy. "Jedna z najbardziej zapracowanych kobiet w kraju"
  • Pianino, metale kolorowe, akcja klubu piłkarskiego. Zobacz, co mają posłowie

Andrzej Szlachta w czwartek został wybrany w nowego przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. To duże zaskoczenie, bo jak informowała wcześniej rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, ugrupowanie miało rekomendować na to wyobrażenie posła Janusza Szewczaka, byłego głównego ekonomistę Kasy Krajowej SKOK.

- Będziemy rekomendować na szefa sejmowej komisji finansów posła Janusza Szewczaka - informowała na środowej konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka PiS.

Pochwały ze strony opozycji

Dotychczas funkcję szefa sejmowej komisji finansów pełnił poseł PiS Jacek Sasin, który we wtorek został powołany w nowego szefa Komitetu Stabilnego Rady Ministrów.

Tego dnia prezydent Andrzej Dudarz na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych przedstawicieli Rady Ministrów. Ministrem środowiska został Henryk Kowalczyk, który dotychczas pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Były ekonomista SKOK ma stanąć na prowadzeniu komisji finansów

Andrzej Szlachta był wcześniej wiceszefem tejże komisji.

Kandydaturę Szlachty zgłosiła Gabriela Masłowska z PiS. Innych kandydatów nie stało. Nikt nie sprzeciwił się także wyborowi Szlachty dzięki stanowisko przewodniczącego.

Krystyna Skowrońska (PO) chwaliła przed głosowaniem tę nominację zbyt dużą kulturę Szlachty. a mianowicie To gorące krzesło. Wraz z tego krzesła się awansuje, czego również panu przewodniczącemu życzymy - powiedziała.

Szlachta wyjaśnił, że istotą przewodniczącego jest stworzenie ewentualności udziału w debacie wszelkim posłom. Zapewnił, że na rzecz niego wzorem byli poprzedni przewodniczący komisji, przypominając, iż zasiada w niej od 12 lat.

Odbierając gratulacje od Pawła Grabowskiego (Kukiz'15), który życzył oczywiście merytorycznych prac i jakim sposobem najmniej awantur, Szlachta mówił: "Myślę, że znajdziemy w tym miejscu taką formułę, żeby się różnić, ale szlachetnie".

Kim jest Szlachta?

Szlachta jest nauczycielem akademickim. Ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską w Rzeszowie, Wydział Elektryczny, Elektrotechnika oraz Politechnikę Warszawską, Wydział Elektryczny, Elektrotechnika. Obronił doktorat w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie.

Był też posłem Sejmu V kadencji, VI i VII kadencji.

Na własnej stronie www Szlachta informuje, hdy w latach 1999-2002 pełnił funkcję prezydenta Rzeszowa, zaś w latach 2002-2005 był radnym Rzeszowa. W roku 2005 startując w wyborach parlamentarnych z listy PiS został posłem na Sejm RP uzyskując około 14 tysięcy głosów.

Za pracę naukowo-dydaktyczną został odznaczony srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, medalem Zasłużony dla Politechniki Rzeszowskiej.