Cisza nocna na Lotnisku Chopina?

Na Lotnisku Chopina zostanie nienaniesiona cisza nocna? "Taka możliwość jest rozważana"

- Sposobność wprowadzenia tak zwanej ciszy nocnej na Lotnisku Chopina w Warszawie jest obecnie rozważana. Niewykluczone, że zostanie ona wprowadzona wraz z przyszłorocznym letnim rozkładem lotów - poinformował wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

Wiceminister powiedział, że gdyby tego typu rozwiązanie zostało wdrożone, to zakaz przylotów i odlotów z warszawskiego portu obowiązywałby od godziny 23. trzydziestu do 5. 30.

Sprawa wprowadzenia tak oznaczanej ciszy nocnej na Lotnisku Chopina w stolicy polski jest przy tej chwili dyskutowana, wzór taki jest przygotowywany. Badamy konsekwencje jego wprowadzenia i na ile jest on uzasadniony. Rozmawiamy z Firmą Państwowym Porty Lotnicze (PPL), bo ono jest tu inicjatorem tego pomysłu.

Wniosek przygotowywany jest poprzez PPL i ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje prezes Urzędu Lotnictwa Obywatelskiego. To nie stanie się w tym roku, ponieważ musi pozostawać wprowadzone z wyprzedzeniem, by przewoźnicy mogli dostosować swoje siatki przelotów.

"Cisza nocna" na Lotnisku Chopina?

Wiceminister nie wykluczył, że takie rozwiązanie mogłoby pozostawać wprowadzone od przyszłego okresu. W jego opinii korzyści odczuliby przede wszystkim mieszkańcy Warszawy, ponieważ skończyłyby się nocne loty.

Ponadto, wbrew pozorom, pozwoliłoby to lepiej użyć Lotnisko Chopina, dlatego iż część przewoźników, którzy dziś przylatują lub wylatują późno w nocy, musiałoby się zmieścić w dostępnym dziś czasie dziennym, więc to byłoby lepsze ekonomicznie.

Niezmiernie istotną rzeczą jest ponadto ochrona przyrody. Trzeba się też przygotować, żeby Lotnisko Chopina stawało się coraz bardziej lotniskiem przesiadkowym i aby loty czarterowe startowały z innych lotnisk.

Warszawskie Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce, obsługuje ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego po naszym kraju. Port oblicza, że w 2017 r. obsłuży 14 mln pasażerów. W ubiegłym roku kalendarzowego z tego lotniska skorzystało 12, 8 mln podróżnych - o 14, 5 proc. więcej niż przy 2015 r. W 2016 r. w porównaniu do 2015 r. o 11, 4 proc. wzrosła też liczba operacji lotniczych, czyli startów i lądowań maszyn latającyh.

W ruchu światowym od początku roku lotnisko obsłużyło 7, 4 mln pasażerów, czyli 19, szóstej proc. więcej w porównaniu do 2016 r. W ruchu krajowym po siedmiu miesiącach port obsłużył 1-wszą, 2 mln pasażerów – o 68 proc. większą ilość niż w zeszłym roku kalendarzowego. W sumie port odprawił zatem 8, 6 mln osób - o 24, 7 proc. więcej niźli rok temu w tymże samym czasie.

Lotniskiem Chopina zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".