Amerykanie dogadali się w kwestii wydatków budżetowych

Jest porozumienie w sprawie wydatków budżetowych. Amerykański rząd uratowany?

Negocjatorzy w Kongresie USA otrzymali porozumienie zapewniające dalsze wypłaty z budżetu na koszty utrzymania administracji federalnej. Oznacza to, że oddala się ryzyko wstrzymania działalności różnych do niej agend, czyli tzw. zamknięcia rządu (government shutdown). Bez porozumienia setki tysięcy zatrudnionych federalnych znalazłyby się na przymusowych bezpłatnych urlopach.

- To porozumienie wydaje się dobrym porozumieniem dla narodu amerykańskiego i definitywnie wyklucza groźbę zamknięcia rządu a mianowicie napisał w oświadczeniu prowadzący Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Izba Reprezentantów i Senat muszą jeszcze uchwalić opracowaną wspólnie poprzez Republikanów i Demokratów ustawę w tej sprawie. Ustawa będzie pierwszym kongresowym aktem prawnym dużej rangi od czasu objęcia przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta i zapewni finansowanie wszystkich służb oraz programów federalnych do odwiedzenia końca bieżącego roku finansowego, czyli do 30 września.

Setki tysięcy pracowników federalnych znalazłyby się na przymusowych urlopach

Zwłoka w rozdysponowaniu objętych ustawą funduszy sięga początku roku finansowego 2017, czyli 1 października ubiegłego roku. W razie dalszej blokady tych środków tysiące tysięcy pracowników federalnych znalazłyby się na przymusowych bezpłatnych urlopach, a wielu odmiennych, jak funkcjonariusze organów porządku publicznego, musiałoby wykonywać swe obowiązki bez wynagrodzenia a mianowicie do czasu, aż konflikt w Kongresie zostałby rozwikłany. Wstrzymanie finansowania dotyczyłoby pośród innymi naukowych badań lekarskich, pomocy dla zagranicy, aplikacji kosmicznego i oświaty.

Cytowany przez Reutera kongresowy doradca powiedział, że ustawa zapewni resortowi obrony dodatkowe 12, 5 mld dolarów z możliwością uzyskania kolejnych 2, 5 mld w zwalczanie Państwa Islamskiego przy ramach planu, jaki dzierży przedstawić prezydent. Trump domagał się zwiększenia tegorocznych nakładów Pentagonu o łącznie 30 mld dolarów.

Kongresowi negocjatorzy nie zgodzili się na żądane przez prezydenta finansowanie budowy muru w granicy z Meksykiem, który to jest jego zdaniem konieczny dla zwalczania nielegalnej imigracji i przemytu narkotyków. Postanowili natomiast przeznaczyć dodatkowe 1-wszą, 5 mld dolarów na ochronę granic, w tym na komputery i renowacji istniejącej infrastruktury.

Tagi: USA finanse wydatki Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie