Banki udzielają coraz mniej pożyczek mieszkaniowych

„Rynek kredytowy osiąga historyczne minima”

W listopadzie 2016 roku udzielono około 13, 3 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę blisko 3 mld zł, zaś w październiku - kolejny tys. kredytów na sumę 3, 4 mld zł. - Tak małej ilości udzielonych jesienią kredytów mieszkaniowych od 10 lat wciąż nie było - podało Biuro Informacji Kredytowej.

Z danych BIK-u wypływa, że od marca 2016 roku na rynku kredytów mieszkaniowych dominują spadki. W listopadzie br. liczba podpisanych umów na kredyty mieszkaniowe była o 28 proc. niższa niż w marcu 2015 roku. Natomiast wartość spadła o 20 proc.

- Z pewnością na rozmiary ludzi spadków wpływ mogło dysponować wyczerpywanie środków w programie MdM. Jeśli tak stało, to na początku roku kalendarzowego możemy się spodziewać jakiegoś odbicia, ale zapewne także z uwagi na podniesienie wkładu własnego do 20 proc. impreza kredytowa w segmencie mieszkaniowym nie osiągnie w I kwartale 2017 r. pułapu 2016 r. - oceniło BIK w czwartkowym komunikacie.

Biuro zwraca jednakże uwagę, że deweloperzy raportują o rekordowej sprzedaży nowych mieszkań. - Tuż przy niskim poziomie stóp procentowych i rosnących dochodach realnych ludności, zakup nowych mieszkań powinien być finansowany przy rosnącym stopniu kredytem bankowym. Tymczasem rynek kredytowy uzyskuje historyczne minima - wskazało BIK.

BIK podało, że obok wycofywania programu MdM, na niski pułap akcji kredytowej wpływ posiadają zapewne czynniki regulacyjne, tego rodzaju jak:

  • wyższe wymagania odnośnie wkładu swojego
  • brak w instytucjach finansowych długoterminowych pasywów
  • problemy niektórych banków ze nazbyt niskimi współczynnikami kapitałowymi
Tagi: kredyt banki Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie