Beata Szydło - list na temat Donalda Tuska

Premier pisze list aż do Brukseli i krytykuje Tuska. "Szef RE nie wydaje się bezstronny"

Partnerskie i równe relacje w ramach Zjednoczonej Europy domagają się jasnego nakreślenia powodów własnych decyzji i motywacji a mianowicie od tych słów swój list do Brukseli, zaczęła premier Polski Beata Szydło. Uznała, że Donald Tusk nie wydaje się być bezstronny polityczne, jak w piastowaniu funkcji szefa Rady Europejskiej - jej zdaniem- jest niedopuszczalne.

- Urzędujący Przewodniczący RE zdecydował się wielokrotnie przekroczyć swój europejski mandat, używając autorytetu w ostrych sporach krajowych. Tak się stało m. in. w okresie, kiedy część opozycji blokowała metodami siłowymi prace demokratycznie wybranego parlamentu. Próba zablokowania przyjęcia budżetu była w polskich warunkach konstytucyjnych próbą obalenia rządu metodami pozaparlamentarnymi - pisze wyjąwszy ogórdek Breata Szydło.

Szydło: nie istnieje zgody na Tuska

W liście opublikowanym po środę, 8 marca, na stronie internetowej Kancelarii Premiera Szydło przedstawiła "intencje" towarzyszące polskiemu rządowi przy zgłaszaniu kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Szefowie państw i rządów mają rozsądzać o tym, kto zawiera ten urząd w czwartek na szczycie w Brukseli. O reelekcję ubiega się Tusk.

Premier podkreśliła, że neutralność polityczna wydaje się być nadrzędną regułą, jaką osoby za zakupach grupowych stanowisku winny słuchać. - Ktoś, kto tego nie potrafi i po sposób brutalny łamie tą zasadę nie daje rękojmi skutecznego i profesjonalnego wykonywania tej funkcji - pisze Szydło. W liście czytamy:

Nie wolno nam pozwolić na zrobienie takiego niebezpiecznego precedensu, wówczas gdy demokratycznie wybrany rząd państwa członkowskiego atakowany jest politycznie przez przewodniczącego Rady Europejskiej. Myślę, że gdyby właściwa sytuacja dotyczyła jakiegokolwiek odmiennego kraju UE, reakcja byłaby równie jednoznaczna i zdecydowana.

Szydło dodała jednocześnie, że przedłużenie mandatu przewodniczącego RE wbrew stanowisku rządu kraju pochodzenia pozostaje przy sprzeczności z międzyrządowym charakterem prac Rady. Powołując się na art. 17 traktatu o UE określa, że w przypadku powołania członków Komisji Europejskiej, sekcji o czysto wspólnotowym charakterze, wybór dokonywany jest dzięki podstawie sugestii zgłaszanych za pośrednictwem państwa członkowskie.

"Saryusz-Wolski to osoba kompetentna"

Na krytyce Donalda Tuska się odrzucić skończyło. Szydło zachwalała także Saryusza-Wolskiego, który jest aspirantem PiS-u na nowego szefa RE. Jej zdaniem wówczas osoba kompetentna, o przeszło 40-letnim doświadczeniu eksperckim jak i również politycznym w sprawach integracji europejskiej.

W do niej ocenie Saryusz-Wolski daje szansę na prawdziwe wcielenie w życie własnych postanowień dotyczących odnowy i reformy pomysłu europejskiego. Ponadto premier podkreśliła, że projekt europejski przeżywa bezprecedensowy kryzys i swoim odnowa wymaga świeżego spojrzenia na wiele spraw Unii Europejskiej.

- Wbrew zróżnicowania politycznego i regionalnego potrzebujemy jedności i zachowania integralności UE - dodała.

Opowiedziała się m. in. za obroną i rozwojem wspólnego rynku oraz za lepszym określeniem odpowiedzialności państw i parlamentów tych popularnych za przyszłość Unii.

Wobec niejasnej przyszłości pomysłu europejskiego, czego przejawem są mnożące się scenariusze dla UE, potrzebujemy otwartej politycznej debaty liderów państw tych popularnych o odnowie tego pomysłu. Nikt z nas tego obowiązku nie zdejmie. Pies z kulawą nogą nas w tym nie zaakceptować zastąpi.

Warunkiem koniecznym realizacji takiego planu jest wzajemne zaufanie, poszanowanie różnorodności i suwerenności państw członkowskich - podkreśliła premier w liście.

Tagi: Donald Tusk Beata Szydło Parlament Europejski Rada Europejska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie