Euro najdroższe od ponad roku kalendarzowego  Waluty

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną obwód kawiarni

4, 41 zł - tyle dziś trzeba zapłacić za jedno euro. To najwyższy pułap od 2012 roku. Na antenie TVN24 BiS Raport Specjalny o polskiej walucie.

Trwa fatalna passa złotego. Polska waluta osłabia się dziś wobec zasadniczych walut. Jednak najmocniej traci wobec euro. Dziś według godz. 9. 30 zbyt jedno euro należało pokryć koszta już 4, 41 zł. Oznacza to, że od czasu początku roku złoty osłabił się o 3, 5 proc. Warto przypomnieć, iż jeszcze pod koniec zeszłego roku euro kosztowało około 4, 25 zł.

Rok od szoku frankowego. Dziś prezydencki projekt wsparcia dla zadłużonych

Co dalej?

- Euro dzisiejszego ranka przebiło koszty 4, 39725, czyli istotny poziom z połowy grudnia 2014 roku - mówi Jakub Tomaszewski, redaktor rynkowy. pl i tłumaczy, iż osłabienie złotego wynika metrów. in. z niepewności politycznych planów dotyczących planowanego oferty projektu ustawy dla "frankowiczów".

- Inwestorzy niepokoją się również zapowiedzą pierwszego ratingu dla Polski po zmianie rządu. Co tak naprawdę stanie się na parze EUR/PLN, będzie wolno z większą stanowczością komunikować w zależności od zachowania rynku obok kolejnej strefie oporu, znajdującej się przy 4, 4274, czyli poziomach wyznaczonych na przełomie maja i czerwca 2012 roku - twierdzi Tomaszewski.

Źródło: stooq Dzisiejsze notowania pary EUR/PLN

Nie wyłącznie euro

Polska waluta roni na wartości również wobec innych ważnych walut: dolara i franka szwajcarskiego. Zbyt amerykańską walutę należało poprzednio godz. 10 zapłacić w tej chwili 4, 05 zł. Znaczy to, że złoty od momentu początku 2016 roku osłabił się wobec dolara o ponad 3, 2 proc.

Złoty traci także wobec franka szwajcarskiego. Helwecka waluta kosztowała rano cztery, 03 zł. Innymi słowy, hdy w tym roku złoty osłabił się o ponad 3, 1 proc.

Źródło: stooq Współczesne notowania pary USD/PLN Zalążek: stooq Dzisiejsze notowania pary CHF/PLN