Będzie cięcie stóp procentowych? Nie istnieje zgody w RPP  Waluty

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tą niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

- To, co się stało w Szwajcarii, jest sygnałem, by decyzję o cięciu stóp powziąć raczej szybciej niż później - uważa Jerzy Osiatyński z Rady Polityki Pieniężnej, cytowany przez PAP. Zupełnie przeciwne zdanie ma odrębny członek RPP Andrzej Rzońca, który “nie widzi obszaru na kolejne obniżki stóp procentowych”. Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 3-4 02.

Jerzy Osiatyński odrzucić uważa, że “należy przeczekać” obecny okres zawirowań w rynkach finansowych z podejmowaniem decyzji o modyfikacji poziomu stóp procentowych w Polsce.

Bratkowski o "frankowiczach": banki i klienci muszą rozmawiać. Państwo może reprezentować kredytobiorców

Duża zmniejszenie?

- Nie mniemam, żeby ten czas należało przeczekać. To, co się stało w Szwajcarii, wydaje się sygnałem, by decyzję o cięciu stóp podjąć prędzej szybciej niż później - powiedział PAP Jerzy Osiatyński.

- Oczekiwany gest EBC powinien nas kierować do obniżenia stóp. Widzę przestrzeń do obniżki po skali 50-75 pb. Nie twierdzę, że trzeba to zrobić jednym ruchem - dodał Osiatyński.

Ostrożne cięcie?

Podobne punkt widzenia ma inny członek RPP. Wczoraj Andrzej Bratkowski w antenie TVN24 Biznes i Świat stwierdził, że obecna sytuacja związana ze wzrostem wartości franka sprawi, że decyzje dotyczące polskich stóp procentowych będą podejmowanie ostrożniej.

Belka: zamrożenie kursu byłoby istotnym naruszeniem ugód. Frank nie będzie kosztował więcej niż 5 zł

- Ważne, by nie zwiększać zagrożenia. Poprzednio głosowałem za tym, by stopy obniżyć o 100 punktów, a teraz byłbym zwolennikiem ruchów bardziej ostrożnych. Jeżeli nic się odrzucić stanie, to moglibyśmy o 25 punktów stopę zredukować na najbliższym posiedzeniu, aczkolwiek wątpię, abym znalazł duża liczba do tego. Podejrzewam, iż cięcia stóp nie będzie, ale gdyby to ode mnie zależało, to bym na najbliższym posiedzeniu obniżył o 25 punktów jak i również myślał o kolejnych obniżkach w następnych miesiącach - twierdzi Bratkowski.

Podzielone zdania

Ostrożniejszy jest prof. Jerzy Hausner, członek RPP, który w ostatnią środę mówił PAP: “mam odczucie, że albo trzeba stanie się stopy procentowe utrzymać, albo jeżeli już je zredukować, to teraz, kiedy dysponujemy do czynienia z utrzymywaniem się zjawisk deflacyjnych”.

- Powiedziałbym - o ile już, to raczej uprzednio niż później. Co odrzucić znaczy, że w lutym. Na pewno nie po momencie, w którym mamy do czynienia z poważnymi zakłóceniami i te zakłócenia mają możliwość dotyczyć naszej sytuacji finansowej. Dzisiaj wszyscy pytają na temat franka, wszyscy o tym dyskutują, głowy są rozgrzane, emocje są zbyt duże - tłumaczył prof. Hausner.

Nie ma potrzeby?

Natomiast Andrzej Rzońca z RPP stwierdził w rozmowie z “Wall Street Jorunall”, że Polska nie chce dalszych obniżek stóp procentowych, mimo obecnych zawirowań na rynkach walutowych. W jego mniemaniu Narodowy Bank Polski nie winien reagować na wahania kursowe.

Nie widzę obszaru na dalszą obniżkę stóp procentowych, ponieważ niskie koszty kredytów mogą stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej

Andrzej Rzońca

- Nie widzę miejsca na dalszą obniżkę stóp procentowych, ponieważ małe koszty kredytów mogą konstytuować zagrożenie dla stabilności finansowej - powiedział w “WSJ” Rzońca.

Podobne wyobrażenie ma prezes NBP prof. Marek Belka, który przy wywiadzie dla “Pulsu Biznesu” stwierdził, że “w tak zaawansowanej sytuacji może należy poczekać z obniżkami stóp proc. nieco dłużej”.

Ostatnie cięcie

Po raz kolejny RPP obniżyła stopy oprocentowania w październiku 2014 roku kalendarzowego. Główną stopę procentową obniżyła o 50 pkt bazowych, do 2 proc. przy skali roku. Stopa lombardowa została ścięta o setka pkt bazowych - w celu 3, 00 proc., stawka depozytowa pozostała bez odmian na poziomie 1, 00 proc., a stopę redyskonta weksli obniżono o 50 pkt bazowych do dwóch, 25 proc. Na minionym posiedzeniu 14 stycznia RPP pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.