«FT»: Wielka Brytania zmaga się emigrantami, ale wyjście z UE nie rozwiąże zagrożeń  Informacje

"FT": Wielka Brytania zmaga się emigrantami, ale wyjście spośród UE nie rozwiąże problemów

W imigracyjnej debacie w Wielkiej Brytanii, przeinaczanej przez mgliste obietnice polityków i złe rozwiązania, należy przywrócić rozsądek i wyzbyć się złudzenia, że rozwiązanie z UE rozwiąże kłopoty tego kraju z imigracją - pisze "Financial Times" w czwartek.

Przybywa dowodów na tek krok, że imigracja jest dla Wielkiej Brytanii korzystna, a mimo to w kolejnych sondażach wielu społeczeństwa wskazuje tę sprawę jako główny powód do niepokoju. W grupie "zaniepokojonych" są zwolennicy eurosceptycznej i antyimigracyjnej partii UKIP, której rosnące szybko notowania grożą wywróceniem obecnej sceny politycznej do góry nogami.

Brytyjski sekretarz obrony: nasze miasta są "zalewane" poprzez imigrantów

Strategia skazana na niepowodzenie

W reakcji premier David Cameron posiada domagać się ograniczenia unijnej swobody przemieszczania się populacji. Zdaniem "FT" taka procedura polityczna jest skazana dzięki niepowodzenie, bo atakuje "jedną z elementarnych zasad UE, której nie można porzucić tylko po to, aby zapobiec odejściu jednego agresywnego państwa".

Cameron posiada rację, nie ignorując związanych z imigracją obaw Brytyjczyków - podkreśla dziennik w komentarzu redakcyjnym. "Imigracja dzięki tak dużą skalę zmienia strukturę gospodarki, stanowi obciążenie dla usług publicznych jak i również zmienia charakter kraju" - dodaje.

Obawy zanim wzrostem przestępczości

Temat imigracji budzi różne obawy - m. in. przed przyrostem przestępczości, utrudnionym dostępem do pracy czy utratą narodowej tożsamości - które wymagają zróżnicowanych odpowiedzi.

- Nastawienie wyborców jest inne w zależności od tego, czy chodzi o cudzoziemskich studentów, biznesmenów tymczasowo przeniesionych do kraju przez własna firmę, członków złączonych rodzin czy azylantów, a przecież wszystkie te osoby wkładane są do jednego worka z nazwą "imigranci". Pewne lęki i ogólne nieporozumienia mieszają się często w jedną wielką pretensję a mianowicie przypomina "FT".

Dlatego też zdaniem gazety politycy powinni osobno zająć się różnymi aspektami imigracji, jeżeli jest to uzasadnione, natomiast w pozostałych przypadkach podtrzymywać się dostępnych danych i powstrzymywać się od przyznawania obietnic bez pokrycia a mianowicie podkreśla "Financial Times".