Grecja hitem wakacji. A dokąd pojedziemy zimą?  Informacje

Grecja hitem wakacji. W jakim miejscu pojedziemy zimą?

Grecja, Egipt, Turcja, Hiszpania, Bułgaria i Tunezja - to najpopularniejsze kierunki tegorocznych wyjazdów Polaków. Specjalizacja ocenia, że ten sezon był udany m. in. na skutek coraz większej cyfry klientów biur podróży. Pomijając tym w tym roku żadne wraz z nich nie upadło.

W tym roku przebojem okazały się kierunki greckie - powiedział Andrzej Betlej, współzałożyciel firmy TravelData, która zajmuje się opracowywaniem danych dotyczących rynku turystycznego. Powołując się na dane osiągnięte z greckich lotnisk wskazał, że do końca czerwca ruch turystyczny do tegoż kraju wzrósł o nieopodal 45 proc. wobec letniego sezonu 2013. - Specyficznym zainteresowaniem turystów cieszą się kierunki stosunkowo nowe, czyli wyspy greckie na przykład Korfu, Zakynthos, Kos - powiedział. Zaznaczył, że w wypadku Korfu wzrost sięgnął 60 proc.

Ulopowicze nie bardzo gustują w Polsce. Na ratunek Azjaci

Stagnacja w Hiszpanii

W tym sezonie dużym upodobaniem także cieszyły się Synaj, Turcja, Bułgaria i Tunezja. - Kierunki hiszpańskie po ramach biur podróży prawdopodobnie przeżywają stagnację. A rozpala się to stąd, że występuje tutaj bardzo intensywna konkurencja tanich linii aeronautycznych (... ). Turyści zdecydowanie częściej niż kiedyś czerpią korzyści z tych przelotów i rezerwują sami hotele. Właściwym przykładem jest Majorka, jaka w tej chwili jest podzielona na pół a mianowicie między tanie linie zaś biura podróży, a dawniej biura podróży dominowały - tłumaczył.

Informacje owe potwierdzają też biura przejażdżki oraz resort sportu. Powołując się na dane Polskiego Związku Organizatorów Turystyki ministerstwo podało, że Polacy w 2014 r. najczęściej wybierali się do Antalyi, Hurgady, Heraklionu, Sharm el-Sheikh a także na Rodos. "Średnia koszt imprezy turystycznej kupowanej za pomocą biur podróży wahała się w 2014 r. od 3 tys. do trzy, 5 tys. od osoby" - podał resort.

Duże ożywienie w branży

Betlej szacuje, że ilość osób, które wyjechały w urlop z biurami przejażdżki, wzrośnie w tym roku o 20 proc. - Jeśli chodzi o zorganizowaną turystykę wyjazdową, to dysponujemy relatywnie dobry rok. Według dwóch latach słabych a mianowicie 2012 i 2013, gdy zorganizowana turystyka wyjazdowa według raz pierwszy w historii odnotowała spadki w liczbie klientów, w tym roku kalendarzowego powróciliśmy do dużych wzrostów - powiedział. Dodał, że liczba turystów w najbardziej ważnym segmencie dla turystyki wyjazdowej - lotniczych wycieczek czarterowych - mogła wzrosnąć na temat blisko 25 proc.

Wakacje na Krymie? "Sezon jest właściwie stracony"

Podobne dane przedstawia resort sportu. Wynika z wymienionych, że uczestnictwo Polaków po wyjazdach turystycznych za granicę z roku na rok rośnie i sygnały płynące z branży turystycznej pokazują na to, iż dążność wzrostowa utrzyma się także w tym roku, osiągając poziom 18 proc. Przy 2011 r. za granicę wyjechało 13 proc. Polaków, rok później 16 proc., a w 2013 r. – 17 proc.

- Większość Polaków wyjeżdżających za granicę bierze udział przy podróżach długookresowych, obejmujących co najmniej pięć dni. Tradycyjnie najczęstszym celem wyjazdów cudzoziemskich są podróże turystyczno-wypoczynkowe - to połowa wszystkich wyjazdów - przekazał resort. Przeciętne wydatki turystów na podróże zagraniczne w br. utrzymają się na podobnym poziomie jak w roku 2013 i wyniosą ok. 3 tys. zł na osobę.

Więcej zarabiamy, większą ilość wiadomości podróżujemy

Zdaniem Betleja, na rosnące zainteresowanie turystyką wyjazdową wpływa głównie wzrost wynagrodzeń realnych. Jak wskazał, większa dynamika wynagrodzeń realnych rozpala się stąd, że chyba żaden człowiek przewidywał, iż inflacja stanie się tak niska.

Osoby, które nie chcą użytkować z ofert biur przejażdżki i same organizują wycieczki, preferują inne kierunki. Wedle wyszukiwarki turystycznej Kayak. pl polscy turyści w lipcu i sierpniu najczęściej decydowali się na podróż do europejskich stolic, Nowego Jorku lub Bangkoku. Za bilet w dwie strony płaciły średnio od ok. 590 zł (Rzym) do 2792 zł (Nowy Jork).

Turystyka kołem napędowych unijnej gospodarki

- Niezmienną popularnością wśród Polaków może pochwalić się Londyn. Brytyjska stolica zajęła pierwsze miejsce zarówno w lipcowym, jak i sierpniowym rankingu najczęściej wybieranych portów docelowych. Średni koszt biletów dla jednej osoby po dwie strony w letnich miesiącach wyniósł ok. 660 zł" - poinformował Kayak. pl. Na drugim obszarze jest Nowy Jork. a mianowicie Zaraz za nim odebrały Barcelona, Paryż, Rzym i Lizbona. Spośród tych czterech kierunków najtańsze bilety możemy było znaleźć na trasie do Włoch (średnia koszt 590 zł). Najwięcej musieli zapłacić turyści lecący do Portugalii - nawet ponad 1100 zł - podał portal.

Gdzie na zimę?

W nadchodzącym sezonie zimowym - podług Betleja - oprócz typowych kierunków narciarskich chętnie kupimy się też do państwa egzotycznych - na Dominikanę, Kubę, do Meksyku, Tajlandii, Sri Lanki, na Bali czy do Kenii. a mianowicie Jeśli chodzi o cenę tu jest bardzo ogromny rozrzut, ale można zbyt 5-6 tys. zł przy biurze podróży dobrać dom trzygwiazdkowy z wyżywieniem a mianowicie powiedział.

Tańszy będzie wyjazd indywidualny. - Wycieczki rodzinne organizowane samodzielnie są dużo tańsze niż podróże z biurami, ponieważ (... ) można dobrać taki hotel, który za maluch opłaty nie pobiera - powiedział.