Embargo i nowe rynki zbytu. Unijny komisarz przyjedzie do odwiedzenia Polski  Informacje

Temat: Rosja

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream dwóch. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE jak i również Niemcy zyskują nowe sprzęt nacisku na Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub obniżyć opady". Zapłaci za wówczas krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale będą poprawki. Putin ma nową ofertę dla kobiet

Komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos zamierza przyjechać 11 września do Polski, aby porozmawiać o skutkach rosyjskiego embarga na produkty rolno-spożywcze z Unii - zatwierdził w piątek wieczorem w Brukseli rzecznik komisarza Roger Waite.

Sawicki dogadał się z Ciolosem. Będą odszkodowania dla rolników

Według niego Ciolos chciałby się spotkać z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim, reprezentantami środowisk rolniczych i być może grupą parlamentarzystów.

Oprócz rezultatów wprowadzonego przez Rosję szóstej sierpnia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Unii, tematyką rozmów będą też oferty działań służących znalezieniu wymiennych do rosyjskiego rynków zbytu dla produktów unijnego sektora rolno-spożywczego.

"Niewystarczająca" pomocną dłoń UE

Komisja Europejska ogłosiła w miniony poniedziałek, iż przeznaczy 125 mln € na rekompensaty dla fabrykantów niektórych owoców i warzyw, dotkniętych rosyjskim embargiem. Będą to: pomidory, marchew, śnieżna kapusta, papryka słodka, kalafiory, ogórki, korniszony, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarna, czerwona i biała porzeczka, jeżyny, agrest, winogrona stołowe i kiwi.

82 mln euro mają dojść do producentów jabłek jak i również gruszek, a 43 mln - pozostałych owoców i warzyw wymienionych w ofert KE.

Jak pisaliśmy, minister Sawicki powiedział, hdy propozycje KE nie istnieją wystarczające i zamierza jedenaście września dyskutować z komisarzem Ciolosem o zwiększeniu pomocy dla rolników w nawiązaniu spośród embargiem Rosji.