Deflacja u progu Europy? Hiszpania i Niemcy pogłębiają niepokoje  Informacje

Deflacja obok progu Europy? Hiszpania jak i również Niemcy pogłębiają obawy

Ceny konsumpcyjne w Portugalii spadają w najszybszym toku od czterech i pół roku, a poziom inflacji w Niemczech jest niżej oczekiwań. Piątkowe dane zostawiają kolejny impuls do trwogi przed dryfowaniem strefy euro w kierunku niebezpiecznej gwoli gospodarki deflacji.

Spadek przeciętnego poziomu cen, jakim sposobem potocznie określana jest deflacja, nie jawi się być wcale pozytywnym zdarzeniem. W warunkach deflacji nabywcy wstrzymują się z ofertami licząc, że to, jakie możliwości chcą kupić, będzie w przyszłości jeszcze tańsze. Występujące w ten sposób obniżenie konsumpcji powoduje kurczenie się gospodarki i ograniczanie miejsc pracy.

Ceny w dół

Wielka Brytania: inflacja najniższa od czterech lat

Hiszpańskie biuro statystyczne INE poinformowało w piątek, że koszty konsumpcyjne w marcu spadły rok do roku na temat 0, 2 proc. Był to najniższy odczyt od czasu października 2009 r. i drugi poniżej zera przy ostatnich miesiącach. Analitycy spodziewali się wzrostu cen w marcu w Hiszpanii.

Inne dane INE wskazują również, że w lutym sprzedaż detaliczna spadła rok do odwiedzenia roku o 0, pięć proc. Reuters zwraca obserwację, że hiszpańscy konsumenci nadal nie palą się do zakupów, przez co powrót do stabilnego wzrostu ekonomicznego jest nadal utrudniony.

"Financial Times" podkreślił, hdy uspokajający ton musiał ustąpić w ostatnich tygodniach realnym ostrzeżeniom, że Hiszpania rzeczywiście może mieć problem z na zawsze niską inflacją. Prezes hiszpańskiego banku centralnego Luis Linde przyznał w tym tygodniu, że jest ryzyko deflacji.

FT pisze, że również dane, które podał niemiecki Federalny Urząd Statystyczny wywierają presję na Europejski Bank Centralny, by podjął działania przeciwko spadkowi opłat w strefie euro. Inflacja w Niemczech zmniejszyła się do 0, 9 proc. w marcu z 1 proc. miesiąc wcześniej.

Inflacja w zonie euro identyczna z polską, ale na naszym portalu nieznacznie wzrosła

Dziennik zwraca uwagę, że takie wyniki to także konsekwencja tego, że przy zeszłym roku wcześniejsze święta wielkanocne podwyższyły ceny. Mierzy jednak przy tym, że informacje wskazują na tek krok, iż inflacja w strefie euro ma możliwość spaść do rekordowo niskiego poziomu, przekładając się dzięki presję na EBC przed jego przyszłotygodniowym posiedzeniem.

Dane z Europy

Eurostat opublikuje dane o inflacji w strefie euro w poniedziałek. EBC podkreśla, że nie zaakceptować ma zagrożenia deflacją po strefie, choć przez pięć miesięcy poziom inflacji w niej był poniżej jednej procenta.

Analitycy spodziewają się, że inflacja po strefie euro wyniesie 0, 6 proc. w czerwcu wobec 0, 7 proc. miesiąc wcześniej.

W styczniu Międzynarodowy Fundusz Monetarny przestrzegał przed ryzykami scalonymi z niską inflacją po rozwiniętych gospodarkach, co więcej deflacją w strefie euro. Swoim eksperci wskazywali, że wykładzinom niższa stopa inflacji, i tym bardziej im większa stopa deflacji, to naszym większe zagrożenie dla ożywienia w eurolandzie.

Deflacja oznacza wyższe realne nogi procentowe, wyższe obciążenia związane z obsługą zarówno własnego, jak i publicznego obciążenia, oraz mniejszy popyt i niższy wzrost.