Fikcyjni renciści załamią system?  Informacje

Temat: Reforma emerytalna - popracujemy do 67. roku życia

  • Niższe emerytury po zmianie stulecia emerytalnego. Znamy dokładne wyliczenia
  • Rekordowe zadłużenie Skarbu Państwa
  • Niższy wiek emerytalny? Minister zdradza, kiedy
  • Oszuści polują na składki emerytalne. Ostrzeżenie przed nową falą
  • Pozew zbiorowy ws. zmian po OFE. Sąd odroczył sprawę

Emerytury częściowe, które chce wprowadzić rząd, pozostaną niższe od rent, jak spowoduje, że przybędzie fikcyjnych rencistów - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Więcej rent oznacza natomiast większe obciążanie dla ZUS.

Zdaniem gazety, ludzie, zamiast oczekiwać na niskie świadczenia, będą masowo przechodzić na renty z tytułu niezdolności do pracy. Z rządowych wyliczeń wynika, że kobieta, jaka przejdzie na emeryturę w wieku 62 lat według przepracowaniu 35 lat, otrzymanie 685 zł miesięcznie. Prostsze i korzystniejsze dla tej dziewczyny będzie przejście na rentę z tytułu niezdolności do odwiedzenia pracy. Nie dość, hdy nie będzie musiała wykazywać się stażem, to otrzyma świadczenie miesięczne wyższe o 114, 18 zł.

DGP zauważa, że już obecnie ZUS i KRUS wydają na renty ponad 20 mld zł rocznie. Wprawdzie w 2008 roku kalendarzowego rząd próbował uszczelnić układ, przygotowując nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, lecz zawetował ją ówczesny prezydent Lech Kaczyński.

Wielka dziura w ZUS?

Kto skorzysta na emerytalnym kompromisie?

Zdaniem ekspertów, renty lepsze niż emerytury mogą wywołać gwałtowne pogorszenie sytuacji finansowej ZUS. Według byłej wiceminister pracy i polityki społecznej, Agnieszki Chłoń-Domińczak, uszczelnienie układu mogłoby przynieść oszczędności nawet kilku miliardów złotych.

Gazeta, powołując się na informacje z resortu robocie pisze, że rząd odrzucić pracuje na razie nad zmianami w systemie rent, ale nie wyklucza pierwotnego z czasem. Na razie najbardziej ważne jest jednak przeforsowanie ustawy o zrównaniu i wydłużeniu wieku emerytalnego.

jk//kdj/k

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"