Aktywa Ukraińców zamrożone. Janukowycz, Pszonka, Azarow z zablokowanymi kontami  Informacje

Temat: Ukraina

  • Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za skład mostu na Krym
  • Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana
  • Fala zarobkowej migracji do Polski może wciąż wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega
  • Polak będzie zarządzał ukraińską spółką
  • Odciski palców i fotografie cyfrowe. Modyfikacje na ukraińskich granicach

W czwartek nad ranem weszły w życie konsekwencje polegające na zamrożeniu mień byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i 17 odmiennych osób uznanych za winne zdefraudowania ukraińskich funduszy państwowych.

Sankcje weszły w życie wraz z wpisaniem odpowiedniego rozporządzenia i listy osób do Dziennika Urzędowego UE. Decyzja w tej sprawie zapadła w środę.

Sankcje, polegające dzięki zamrożeniu aktywów ulokowanych w bankach w UE, są obowiązywać przez rok. Mają służyć także odzyskaniu zdefraudowanych ukraińskich środków państwowych.

Kolejne kraje zamrażają konta bankowego Ukraińców. Policja w biurach syna Janukowycza w Nowym jorku

Janukowycz, Pszonka, Azarow

Inne osoby objęte sankcjami to oprócz byłego prezydenta m. in.: były minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko, były prokurator generalny Wiktor Pszonka, była minister sprawiedliwości Ołena Łukasz, były premier Mykoła Azarow oraz dwaj synowie Janukowycza.

Unijni dyplomaci już kilka dni temu przyznawali nieoficjalnie, że na czarnej liście wyszuka się odsunięty od potęgi prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Wcześniej to wykluczano, aby nie zamykać kanałów kontaktu telefonicznego z władzami ukraińskimi. Stało się to bardziej przypuszczalne, gdy na koniec lutego ukraiński parlament odsunął Janukowycza od władzy.

Bez sankcji wizowych

Wbrew początkowym planom UE nie zdecydowała się na nałożenie sankcji wizowych.

Wcześniej o zamrożeniu aktywów 18 Ukraińców informowała Austria, Liechtenstein, Szwajcaria jak i również Wielka Brytania.

Na wniosek prokuratora generalnego Ukrainy również Kanada zamroziła aktywa członków władz byłego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza - poinformował kanadyjski premier Stephen Harper w oświadczeniu. Nie precyzuje ono jednak, na temat jakie aktywa chodzi i których osób dotyczą wybory kanadyjskiego rządu.