Białoruś chce zabić 20 tys. dzików. Polska i Niemcy zaostrzają kontrolę. Europa walczy z pomorem świń  Informacje

Białoruś chce zabić 20 tys. dzików. Polska i Rfn zaostrzają kontrolę. Europa walczy z pomorem świń

Białoruś w ramach bitwy z afrykańskim pomorem świń (ASF) chce wybić do odwiedzenia 1 marca wszystkie nieposkromiony, a Niemcy i Nasz kraj zaostrzają kontrole zwierząt. Niemiecki Instytut im. Friedricha Loefflera zalecił szczególną ostrożność w szczególności w krajach związkowych graniczących z Polską.

Rosja zażądała od UE 29 stycznia, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co jest równoznaczne z ustanowieniem w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem stało się wykrycie na Litwie trzech ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. W minionych dniach dwa przypadki ASF u dzików stwierdzono także w Polsce.

Embargo dzięki polską wieprzowinę: Komisarz UE wezwał ambasadora Rosji, gadki są trudne

Masowy odstrzał

W środę na konferencji prasowej w Mińsku przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Leśnej Siarhiej Szestakou oświadczył, hdy w grudniu ub. r. na Białorusi było 19, 7 tys. dzików jak i również wszystkie do 1 marca 2014 r. mają pozostawać "całkowicie zneutralizowane”. Jak dodał, „neutralizacja” odbywa się przede wszystkim poprzez odstrzał. Szestakou nie wykluczył jednak, że jakieś osobniki pozostaną jeszcze po kraju w trudno dostępnych miejscach lub przywędrują spośród zagranicy.

Tymczasem Rfn zareagowały zaostrzeniem kontroli dzików na swoim terytorium - w efekcie wykrycia w Polsce i na Litwie ASF. Zalecenie w tejże sprawie wydał weterynaryjny Instytut im. Friedricha Loefflera. Szef Instytutu Thomas Mettenleiter podkreślił w środę, że wirus wywołujący chorobę pojawił się już w dwóch państwach UE - na Litwie i na terytorium polski - jak i również przesuwa się na zachód. Jak dodał, zwłaszcza w niemieckich krajach związkowych graniczących z Polską należy badać na obecność tego wirusa m. in. dziki, które znaleziono martwe i ów, które odstrzelono, bo dawny chore.

Co w Polsce?

Tusk o pomorze świń: Pozostaną poważne działania

Rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł podała, że weterynarze zbadają świnie hodowane w gospodarstwach położonych w promieniu 10 km od miejsca w gminie Krynki (Podlaskie), gdzie znaleziono drugiego martwego dzika wraz z ASF. Zwierzę, u jakiego we wtorek potwierdzono wirusa afrykańskiego pomoru świń, znaleziono pomiędzy miejscowościami Ozierany i Kruszyniany w gminie Krynki w powiecie sokólskim.

Pierwszy przypadek wystąpienia tej choroby w Polsce potwierdzono dzień wcześniej też na Podlasiu - w okolicach wioski Grzybowszczyzna, 900 metrów od momentu granicy z Białorusią, po sąsiadującej z gminą Krynki gminie Szudziałowo. Miejsca owe oddalone są od siebie o blisko 15 kilometrów.

Choroba afrykańskiego pomoru świń dotarła do odwiedzenia Polski

Po ujawnieniu drugiego sytuacji choroby powiatowy lekarz weterynarii w Sokółce rozszerzył tak zwanym. obszar zapowietrzony i rejon zagrożony. Obszar zapowietrzony mieści teraz nie pięć, ale 14 miejscowości, an teren zagrożony zwiększył się wraz z 25 do 43 mieściny. Kontrole świń są od momentu wtorku prowadzone również po promieniu 10 km od czasu miejsca znalezienia pierwszego padłego dzika z ASF. Gaweł podkreśliła, że strefa ów częściowo nakłada się nan obszar kontroli wyznaczony w środę. Nan obszarach zapowietrzonym i zagrożonym nie możemy dokarmiać zwierząt łownych, a polowania mogą się odbywać jedynie za zgodą inspektoratu weterynarii.

Będzie podział?

Rosja chce podzielić Unię Europejską nan tereny w zależności od występowania ASF. Oficjalnym zakazem wwozu na terytorium Unii Celnej, która mieści Rosję, Białoruś i Kazachstan, zamierza objąć Łotwę, Litwę, Estonię i Polskę. KE się na tek krok nie zgadza. Według niej ewentualny zakaz może dotyczyć tylko regionów, w których stwierdzono wypadki afrykańskiego pomoru świń.

Rosja rozważa zastąpienie na rynku słoninę z UE słoniną z Brazylii. Według szefa Federalnej Służby Dozoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru) Siergieja Dankwerta pozwoli wówczas na zniwelowanie niedoboru słoniny, powstałego po wstrzymaniu importu tego produktu z Unii Europejskiej w związku ze stwierdzonymi na jej terytorium precedensami ASF.