Popularny

Bill Gates o automatyzacji, robotyce i podatkach

Bill Gates: O ile roboty przejmą pracę ludzi, powinny być opodatkowane

Bill Gates wychodzi wraz z założenia, że jeśli coś - technicznie rzecz zabierając - nie jest "żywe", nie innymi słowy, iż może generować pieniądze, nie płacąc podatków.

Filantrop i miliarder nad tematem automatyzacji procesów pracy oraz powiększania ich wydajności oraz intratności pochylił się w rozmowie z serwisem Quartz.

Gates tłumaczył, że praca wykonywana przez roboty powinna być opodatkowana jak ów wykonywana przez człowieka. Argumentował, że rządy będą potrzebować pieniędzy, by wyżywić ciągłość świadczenia usług publicznych.

- Nie możemy według prostu zrezygnować z podatku dochodowego - mówił.

Ekonomiści i futurolodzy dyskutują nad tym nie od momentu dziś. W 2013 r. badacze z Oxfordu donosili, że roboty mogą zastąpić nawet do 50 proc. prac wykonywanych przez ludzi w perspektywie lat 2023-2033. Z kolei wydany w 2015 r. meldunek firmy doradczej McKinsey zawierał konkluzję, że już w tej chwili istniejąca w dziedzinie technologia jest w stanie zastąpić 45 proc. zadań wykonywanych przez ludzi.

Praca robotów powinna zostać opodatkowana

Gates twierdzi, że gdy zapowiadana automatyzacja nadejdzie, producenci robotów nie powinni czerpać zysków z ich pracy bez opłacania jakiegoś rodzaju podatku.

Podał przykłady takich kłopotów, jak utrzymanie infrastruktury, pieczy zdrowotnej, egzekwowania prawa. Mówił o programach publicznych nastawionych na pomoc potrzebującym a mianowicie osobom starszym, wykluczonym, dzieciom o specjalnych potrzebach.

Zdaniem Gatesa, podatek odprowadzany od pracy robotów mógłby zasilić budżety tych programów, a ludzie, którzy stracili dotychczasowe zatrudnienie na sprawa robotów, mogliby pomagać innym, bo brakuje rąk do pracy w tego typu inicjatywach. To newralgiczne tereny, gdzie potrzebna jest wczucie i ludzkie postrzeganie świata.

Bardziej radykalna obraz ochrony ludzi przed automatyzacją, której zwolennikiem jest np. Elon Musk, zakłada tak zwane. negatywny podatek dochodowy lub wręcz przyznawanie ludziom gwarantowanego dochodu podstawowego.

Tagi: bill gates miliarderzy Microsoft robotyka automatyzacja posada Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie