Czy Amazon ujawni policji nagrania z głośnika Echo?

Amazon stawia się policji. Nie odsłoni danych mężczyzny oskarżonego na temat morderstwo

Amazon podobnie jak wcześniej Apple wszedł w kolizyjną ścieżkę z amerykańskimi organami ścigania. Odmówił śledczym ujawnienia zapisów nagrań z inteligentnego głośnika Amazon Rezonans, który należał do mężczyzny podejrzanego o morderstwo. I to pomimo nakazu przeszukania, w jaki uzbroiła się policja.

Amazon Pogłos to inteligentny głośnik, typ domowego asystenta, któremu wolno wydawać różne polecenia - sprawdzenie pogody, kupienie jakiegoś elementu w serwisie Amazona, sterowanie urządzeniami inteligentnego domu - np. światłem. Z głośnikiem zintegrowano asystenta głosowego Alexa a mianowicie odpowiedź Amazona na Siri od Apple, Cortanę od momentu Microsoftu czy Google Now. O całej sprawie donosi serwis The Information.

Amazon nie ujawni nagrań z głośnika Amazon Echo

Cała sprawa dotyczy Jamesa Andrew Batesa, mieszkańca Bentonville w stanie Arkansas. W zeszłym roku w wannie znajdującej się w jego budynku znaleziono ciało mężczyzny, a Batesa postawiono w stan oskarżenia.

Bates był właścicielem głośnika Amazon Echo. Urządzenie zaczyna rejestrować dźwięk, gdy padnie kontrolne słowo, np. "Alexa". Śledczy mieli nadzieję, iż głośnik nagrał coś, jakie możliwości może być dowodem co do.

Policji udało się pozyskać częściowe informacje z urządzenia, lecz nie nie ulega wątpliwości jakie, gdyż nagrania gromadzone są w chmurze Amazona, nie w urządzeniu.

Firma dwukrotnie odmówiła policji ujawnienia nagrań, choć podzieliła się z nią innymi informacjami odnośnie Batesa a mianowicie np. historią jego ofert na Amazonie.

Apple odmówił FBI odblokowania iPhone'a terrorysty

Amazon dołącza więc do odwiedzenia Apple w budowaniu wizerunku firmy chroniącej dane klientów za wszelką cenę. Tim Cook w lutym 2016 r. skonfliktował kierowaną przez siebie firmę z FBI. Biuro domagało się odblokowania iPhone'a należącego do terrorysty z San Bernardino, który pod koniec 2015 r. wraz z małżonką zamordował 14 osób i ranił kolejnych 21. Zamachowcy zginęli podczas strzelaniny spośród policją. Cook odmówił wbrew sądowego nakazu, obawiając się, że zostanie ustanowiony precedens.

Inna sprawa, iż FBI znalazł zewnętrzną kompanię, która odblokowała iPhone'a. James B. Comey, dyrektor Biura podróży powiedział kiedyś, że pies z kulawą nogą w USA nie był w stanie to zrobić.

Mimo wysiłków Apple precedens został ustanowiony. FBI kilka miesięcy temu zapowiedziało, że pomoże śledczym wraz z Arkansas odblokować iPhone'an jednostki podejrzanej o morderstwo. To inna sprawa niż poniższa tocząca się z Amazon Echo w tle, pomimo że w tym samym stanie.

Tagi: Amazon Jeff Bezos dane dla osób fizycznych Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie