Indeks gospodarki i społeczeństwa cyfrowego, Polska 23. w UE  Tech

Temat: Internet

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję"
  • Koniec gorszych towarów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę w General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Polska należy do najmniej zaawansowanych cyfrowo państw Unii Europejskiej - wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską indeksu gospodarki i społeczeństwa cyfrowego. Słabiej niż unijna przeciętna wypadamy co do połączeń, kompetencji czy digitalizacji biznesu.

Z zestawienia, które przygotowała Komisja Europejska, wynika, hdy w "28" najlepiej radzącym sobie krajem pod tym względem jest Dania, najgorzej - Rumunia. Polska znalazła się na 23. lokalizacji w UE. Co gorsza przepaść cyfrowa między wynikami państw z pierwszych jak i również ostatnich pozycji wzrosła w ostatnich latach.

- Jest zbyt wiele rozbieżności pomiędzy krajami członkowskimi. Muszą one zacząć działać teraz, żebyśmy mogli zmniejszyć rozdział cyfrowy. Razie ryzykujemy, iż skończy się to Europą dwóch prędkości, jeśli idzie o cyfryzację - ostrzegał na piątkowej konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

"Poniżej 30 euro bez specjalnej ochrony". Propozycja odmian w płatnościach online

W tym roku za prowadzącą w rankingu Danią odebrały się Finlandia, Szwecja i Holandia. Dalej są Luksemburg, Belgia, Wielka Brytania, Zielona wyspa, Estonia i Austria. 3 najbardziej zaawansowane cyfrowo przy UE państwa są również liderami na rynku światowym i wyprzedzają Koreę Południową, Japonię i Stany Zjednoczone.

Wyniki Polski

Państwami, które mogą pochwalić się największymi postępami w Unii, istnieją Słowacja i Słowenia.

"Kilka państw członkowskich, wśród nich Polska, Chorwacja, Włochy, Grecja, Bułgaria i Rumunia, mimo pewnej poprawy, wciąż pozostaje w tyle pod w stosunku do rozwoju technologii cyfrowych w porównaniu ze średnią Starego kontynentu Europejskiej" - odnotowała Komitet.

Polska dokonała postępu odnoszącego się do kapitału ludzkiego, korzystania z internetu czy łączności. Udało nam się przykładowo poprawić skutki w sprawie wdrażania błyskawicznych połączeń internetowych, korzystania z mobilnych usług szerokopasmowych, a także przydzielania częstotliwości na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych.

Coraz więcej Polaków czyta informacji w internecie, korzysta spośród bankowości internetowej i czyni zakupy na serwisach randkowych, jednak bezustannie nie w tak wielkim stopniu jak inni Europejczycy. Przykładowo pod względem e-bankowości przebywamy na 19. miejscu po UE, wideorozmów - na 22., e-zakupów - w 16. miejscu.

Również proces digitalizacji polskich przedsięwzięć postępuje dużo wolniej niż w większości innych królestw UE. W naszym państwie tylko co dziesiąte drobne i średnie przedsiębiorstwo oferuje swoje produkty lub usługi online. Pod tym względem znajdujemy się na 23. miejscu w UE.

Nieco lepiej wygląda sprawa, odnośnie do liczbę osób , którzy korzystają z e-administracji. Mimo reformy w tej dziedzinie z odsetkiem zaglądających do e-urzędów wynoszącym 25 proc. dalej jesteśmy dzięki 19. pozycji w "28".

Szybki internet przy UE

Z danych Komisji wynika, że 76 % europejskich gospodarstw domowych ma dostęp do szybkiego szerokopasmowego internetu (co najmniej trzydzieści MB/s), a w niektórych z państw członkowskich spory odsetek tych gospodarstw dysponuje już dostępem do sieci zapewniających prędkości 100 MB/s lub większe.

Bruksela szykuje rewolucję w opiece zdrowotnej. Pomóc ma superszybki internet

W krajach Wspólnoty wzrasta też liczba osób mających abonament na mobilne usługi szerokopasmowe. W 2013 roku procent wynosił 58 procent, w ubiegłym roku skoczył do odwiedzenia 84 procent. Taka sama liczba mieszkańców Unii Europejskiej korzysta z sieci 4G.

Komisja wskazuje, iż to jednak nie starczy, by rozwiązać problem rosnącego zapotrzebowania na szybkie jak i również niezawodne połączenia. Przepływ danych w internecie wzrasta o 20 proc. rocznie, natomiast przepływ danych w sieciach internetu mobilnego wzrasta na temat ponad 40 procent wszystkich roku.

- UE musi zrobić więcej, żeby poprawić swoją wydajność cyfrową. Europa ma teraz porządne pokrycie stałych łącz pośpiesznego internetu, ale jest sporo problemów w obszarach wiejskich. Jest wiele pracy do wykonania w niniejszym obszarze a mianowicie podkreślał Ansip.

Więcej specjalistów

W analizie Komitet zwraca uwagę na zjawisko, że w Unii jest coraz więcej specjalistów od momentu internetu, ale wciąż wiele osób nie ma podstawowych umiejętności w tym zakresie. 19 z każdego tysiąca absolwentów w wieku od czasu 20 do 30 lat jest wykształconych na rynku nauk ścisłych, technologii, inżynierii jak i również matematyki. Rośnie też ilość aktywnych zawodowo specjalistów ICT (w 2012 roku stanowili oni 3, 2 proc. siły roboczej, a trzy lata później - trzy, 5 proc.; w Polsce - 2, 6 proc. ).

Mimo to niemal połowa Europejczyków (44 proc. ) nie ma ważnych umiejętności w tej dziedzinie, takich jak korzystanie wraz z skrzynki e-mailowej czy edytora tekstu lub instalowanie nowych urządzeń.

- Państwa członkowskie muszą inwestować, o ile chcą odnosić korzyści spośród jednolitego rynku cyfrowego i w pełni z wielu ewentualności, które on oferuje. Nie zaakceptować mówię tu tylko o inwestycjach finansowych. Przejście do epoki cyfrowej wymaga także podjęcia zobowiązań politycznych, w szczególności na terenie umiejętności cyfrowych - podkreślał komisarz.