Firma Amazon planuje stworzyć domowego robota  Tech

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tą niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Firma Amazon planuje stworzyć inteligentnego robota Vesta, który będzie towarzyszył użytkownikom w ich domach - podaje Bloomberg.

Jak ustalił Bloomberg, Amazon konstruuje zespół inżynierów, którzy posiadają opracować konstrukcję robota pokojowego o nazwie Vesta. Tej prototyp powstaje w laboratorium o nazwie Lab126, zaś pierwsza wersja maszyny dzierży być gotowa pod wystarczy tego roku.

"Smart Means Poland". Polskie firmy w Hanowerze wojują o kontrakty

Samodzielna maszyna

Domowy robot będzie cyfrowym towarzyszem użytkowników w ich domach. Jak podaje Bloomberg, obecnie nie wiadomo dokładnie, jakie czynności będzie mogła samodzielnie wykonywać maszyna, na pewno jednak zostanie mogła swobodnie poruszać się po wnętrzach, wykorzystując mechanikę stosowaną m. in. w autonomicznych samochodach.

Autorzy artykułu sugerują również, hdy użytkownicy będą mogli konwersować z robotem z wykorzystaniem wbudowanych mikrofonów i głośników.

Projekt domowego robota zostanie różnił się od maszyn tworzonych przez Amazon Robotics - firmy, która zajmuje się opracowaniem robotów na potrzeby składów firmy Amazon.

Pierwsze już są

Jak oferuje CNBC, na rynku są już firmy, które sprzedają roboty mogące samodzielnie ruszać się o domach.

Są to chociażby Ecovacs Robotics i iRobot, które oferują inteligentne odkurzacze wraz z czujnikami pozwalającymi im mijać przeszkody, czyli na model meble i ściany.

Robot-kucharz

W połowie kwietnia agencja Kyodo poinformowała, iż japoński koncern elektroniczny Sony wspólnie z amerykańskim uniwersytetem Carnegie Mellon prowadzi prace nad rozwojem sztucznej mądrości i technologii robotycznych. Świeże rozwiązania mają posłużyć m. in. do wyprodukowania praca, który będzie mógł wykonywać szereg prac kuchennych.

Jak wskazano, specjaliści spośród Sony oraz naukowcy wraz z uniwersytetu w Pittsburghu, świetnego z zaawansowanych prac badawczych w branży sztucznej inteligencji, zajmą się stworzeniem robota, który to potrafi przygotowywać, przyrządzać i serwować posiłki. Ma wówczas być pierwszy etap pierwotnego współpracy badawczo-rozwojowej związanej wraz ze sztuczną inteligencją.

Naukowcy chcą, by robot potrafił wykonywać też szereg innych prac związanych z gastronomią, takich jak wybór jadłospisu czy nakrywanie do stołu.

Partnerzy zadeklarowali, iż część z zaawansowanych technologicznie rozwiązań, nad którymi pracują, znajdzie praktyczne zastosowanie po ciągu pięciu lat.