Cały obrót energią elektryczną dzięki giełdzie. Ekspert komentuje pomysł  Surowce

"Unikniemy podejrzeń, że koncerny zaprzątają ceny". Ekspert komentuje pomysł resortu energii

Decyzja ministra energii jest podyktowana nieco względami politycznymi. Od poprzedniego roku cena energii wzrosła niemal o połowę. To są wzrosty nienotowane od lat. Minister szuka więc jakiegoś rozwiązania. Przypuszczam, że może winić częściowo państwowe spółki, które sam nadzoruje, iż one nieczysto grają na giełdzie i podbijają ceny - powiedział w programie "Bilans" Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie. pl. Skomentował w ten sposób plan resortu energii, który chce, aby cały obrót energią elektryczną trafił na giełdę internetową.

W poniedziałek Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, hdy nie wykluczają ograniczeń po pracy niektórych elektrowni wraz z powodu przekroczenia dopuszczalnej amplitudy temperatury wody chłodzącej. Wszystko poprzez falę upałów.

Sytuacja pod kontrolą

Elektrownie pod presją. Przez upały

- Cześć energetycznych bloków węglowych w Polsce już nie zaakceptować może zupełnie działać. Dzięki przykład te chłodzone wraz z jezior w okolicach Mięso końskie. Temperatura wody w tych jeziorach jest już po prostu zbyt wysoka. Zakład energetyczny w województwie zachodniopomorskim z uwagi na wysoką temperaturę w Odrze i niski stan wody nie może pracować w niektórych godzinach - rzekł Bartłomiej Derski z branżowego portalu wysokienapiecie. pl.

Przez to - jakim sposobem tłumaczył - sytuacja przy Polskich Sieciach Elektroenergetycznych, w charakterze operatora systemu przesyłowego, jest znacznie gorsza. - Mamy mniej dostępnego wytwarzania jak i również musimy szukać alternatywnych technik dostarczenia tej energii. Na szczęście póki co sytuacja jest wciąż pod kontrolą, ponieważ wystarczają rezerwy w generacji w innych elektrowniach, jakie mamy - podkreślił.

Jak zauważył, wysokie temperatury utrzymują się również w nocy, przez co koryta i jeziora nie mają możliwość się wychłodzić. - To może powodować, że pozycja będzie coraz trudniejsza. Zobaczymy, czy trzeba będzie sięgać po metody zarezerwowane na bardziej kryzysowe sytuacje a mianowicie powiedział ekspert.

Giełdowy oblig

Gość programu "Bilans" pytany był również o pomysł Ministerstwa Energii. Resort potrzebuje, aby cały obrót energią elektryczną trafił na giełdę.

Ministerstwo ma plan. Cały obrót energią elektryczną trafi na giełdę

Decyzja ministra energii jest podyktowana trochę względami politycznymi. Od poprzedniego roku cena energii wzrosła niemal o połowę. To są wzrosty nienotowane od lat. Minister szuka więc jakiegoś zadania. Przypuszczam, że może oskarżać częściowo państwowe spółki, które sam nadzoruje, że dane kabiny prysznicowe nieczysto grają na giełdzie i podbijają ceny a mianowicie powiedział Derski.

Jak powiedział, ceny surowców energetycznych - węgla, gazu i ropy - rosną od dużej liczby miesięcy. - Te koszty w Polsce są odzwierciedleniem tego, co mamy za granicą. Tak samo wzrosły nam koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla jak i również to też jest koszt niezależna od Polski. Rozwój kosztów energii to pokłosie właśnie tych dwóch powodów - stwierdził.

Jego zdaniem ministerialny pomysł nie wpłynie na ceny siły. - Wpłynie na pewno na przejrzystość. Unikniemy poprzednio wszystkim podejrzeń, że to koncerny państwowe umawiają się i podbijają ceny. Mimo pozorom one bardzo ostro ze sobą konkurują a mianowicie zaznaczył.