Gazprom rozważa gigantyczne zwolnienia. Ponad 100 tys. osób na bruk?  Surowce

Temat: Rosja

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Publikatory: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Rfn zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub zmniejszyć opady". Zapłaci za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale będą poprawki. Putin ma nową ofertę na rzecz kobiet

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom rozważa obniżkę zatrudnienia o 25 proc. - informuje "International Business Times" powołując się na agencję Interfax. Redukcja dzierży dotyczyć spółki matki, jak i spółek zależnych. Przy sumie może chodzić o ok. 125 tys. miejsc pracy.

Kłopoty Gazpromu zaczęły się po naniesieniu sankcji przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone. Przy ich ramach zatrzymany jest dopływ zagranicznego kapitału. Restrykcjami nie została jednak objęta spółka paliwowa OAO Gazprom.

Zapaść rubla. W środę czekają fita kolejne spadki?

Nieustannie w dół

Choć sytuacja na Ukrainie nadal jest niestabilna, Kreml konsekwentnie zapewnia, że nie istnieje nic wspólnego z kryzysem na Ukrainie. Taniejąca ropa i odpływ kapitału przyczynił się do rekordowych spadków wartości rosyjskiej waluty.

O 14. 53 zbytnio dolara trzeba było zapłacić już 72, 6 rubli, a zan euro 85, 99 rubli. Tak mocnej przeceny w ciągu poszczególnego dnia rubel nie przeżył od 20 lat. Nigdy też waluta narodowa Rosji nie była tak szybka.

Dramatyczna próba

Próbując wesprzeć rubla Bank Rosji, czyli bank centralny Federacji Rosyjskiej, w nocy na wtorek podniósł stopę repo (dotyczącą udzielanych bankom handlowym krótkoterminowych pożyczek pod zastaw papierów wartościowych) o 6, 5 punktu procentowego a mianowicie do 17 proc. Przedtem Bank Rosji podniósł własna podstawową stopę procentową 11 grudnia - o jednej punkt procentowy. Od zarania roku wzrosła ona łącznie o 11, 5 pkt procentowego.

Decyzja Banku Rosji tylko na krótko ostudziła nastroje na moskiewskiej giełdzie. W pierwszych kilku minutach wtorkowej sesji warsztaty dolara spadł nawet służące do 58, 15 rubla, an euro - do 72, 45 rubli.