Emilewicz: projekt o niższym ZUS dla małych firm jest dopracowany  Pieniądze

Temat: Rząd PiS

  • 300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią doniośle nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Projekt o niższym ZUS na rzecz małej działalności gospodarczej został dopracowany - poinformowała przy czwartek minister przedsiębiorczości jak i również technologii Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz w czwartek, w wspólnej konferencji Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, jest zapytana o prace morzem projektem o niższym ZUS dla małej działalności gospodarki kraju.

- Rzeczywiście mamy projekt, który został skomplikowany w Sejmie, pod jakim podpisał się jako 1-wszy premier Jarosław Kaczyński - odpowiedziała. - My zajęliśmy się nim, przyjrzeliśmy się temu projektowi, rozmawialiśmy również z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (... ), bo ta dyskusja musi być bardzo płynna, bo ten, jaki będzie wdrażał małą czynność gospodarczą, to będzie przede wszystkim ZUS - opowiadała minister.

Mniej w ZUS. "Pod projektem główny podpis złożył prezes Jarosław Kaczyński"

Zaznaczyła, że projekt został "dopracowany". - Jest zgoda polityczna, żeby ten projekt trafił jak najszybciej pod obrady rządu i mam nadzieję, iż to będzie jeden z tych pierwszych projektów, który będzie realizowany z ukłonem w stronę małych biznesmenów - powiedziała.

Dodała, że z tej kształty rozliczenia będą mogli skorzystać wszyscy ci, którzy kierują działalność gospodarczą.

- To jest istota tego projektu, że bez aspektu na to, w którym momencie cyklu przedsiębiorstwa jesteśmy, będziemy mieli możliwość, jeśli nie zdobywamy 2, 5-krotności minimalnego zarobku, będziemy mieli możliwość wybrać tę postać rozliczenia - podsumowała szefowa MPiT.

Jakie założenia

Jak mówiła w grudniu ubiegłego roku w wywiadzie dla PAP Emilewicz, tzw. projekt "Mała firma a mianowicie mały ZUS" uzależnia składki ubezpieczeniowe, fundusz pracy oraz składki zdrowotne od wysokości uzyskanych przychodów.

Przedsiębiorca, który nie uzyskuje równowartości dwuipółkrotności minimalnego wynagrodzenia, stanie się miał naliczaną obniżoną składkę. Nie więcej niż 800 zł, aktualnie musiałby płacić ok 1-wszą, 2 tys. zł. Człowiek biznesu będzie miał wybór a mianowicie nie musi decydować się na taki system rozliczania.