Dopłaty do czynszów w ramach programu Mieszkanie plus. Będą szczegóły  Nieruchomości

Temat: Mieszkanie plus

  • "Sto tysięcy adresów dla Mieszkań plus". Rządowy program dzierży przyspieszyć
  • Kolejne lokale spośród Mieszkania plus wkrótce zostaną oddane do użytku. Szereg ludzi chętnych
  • Przegląd prasy: Dom plus w ruinie. Meldunek na biurku premiera
  • Mieszkanie plus: powstaje blisko dziesięciu tysięcy mieszkań
  • Ta ustawa ma wzmocnić Mieszkanie oraz. "To eksperyment. Trudno przewidzieć, jak się zakończy"

Na wtorkowym posiedzeniu Porady Mieszkalnictwa zakończono prace nad projektem ustawy o dopłatach do czynszu w nowo budowanych mieszkaniach - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W 2019 roku na ten cel ma być przeznaczone dwieście mln złotych.

Jak poinformowało biuro prasowe, projekt zostanie jeszcze dopracowany za pośrednictwem ministerstwo, a następnie trafi do konsultacji publicznych.

Wiceminister inwestycji i progresu Artur Soboń wyjaśniał uprzednio w rozmowie z PAP, że dopłatami dla najemców mają być objęte każde nowe inwestycje w apartamentu mieszkalnego czynszowe.

- Do odwiedzenia nowych mieszkań w obrębie Mieszkania plus, ale o ile te mieszkania będą realizowane w spółdzielni mieszkaniowej, czy też w TBS-ach, wówczas także będą przyznawane dopłaty - powiedział wiceminister. a mianowicie Wszystkie nowe inwestycje po mieszkania czynszowe będą otoczone dopłatami dla najemców - doprecyzował.

Podkreślił, hdy dopłaty będą wpływać dzięki rachunek wynajmującego i są pomniejszać czynsz.

"Nie mogę oczekiwać stu lat". Wiceminister odpowiada na krytykę specustawy mieszkaniowej

Większość się załapie

Jak zaznaczył Soboń, "kryteria nie są socjalne", "są na tyle wysokie, że wśród beneficjentów będzie duża część dzierżawców nowo budowanych mieszkań".

Dopłaty będzie można uzyskać przez dziewięć lat, "jednak co trzy lata ów dopłaty będą obniżane".

- Przykładowo rodzina, która ma ok. 1, 5 tysiąca czynszu (dwoje dorosłych, dwoje dzieci) - uzyska niespełna 500 zł dopłaty - dodał Soboń.

Użytkowanie wieczyste

Rada zapoznała się we wtorek również z projektem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości użytych na cele mieszkaniowe po prawo własności.

Wspomniany projekt - jak dodało biuro - także pozostał omówiony przez Radę jak i również w ciągu kilku tygodni trafi do konsultacji społecznych.

Rada Mieszkalnictwa

W styczniu premier Mateusz Morawiecki przejął bezpośredni nadzór morzem realizacją programu Mieszkanie plus. Powołał Radę Mieszkalnictwa.

W skład Rady - obok premiera - weszli minister inwestycji i progresu Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali również prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Barszcz jest koordynatorem pracy Rady Mieszkalnictwa.