Jak działa kofeina? Dlaczego pijemy kawę

Dlaczego pijemy kawę? Oto jak na przykład działa kofeina

"Kofeina wówczas najpowszechniej spożywana substancja pobudzająca umysł na świecie" a mianowicie przypomina Lani Kingston w swojej książce "How to make coffee. The science behind the bean". Ale tak jak się dzieje, że szklanka aromatycznego naparu potrafi dopisać energii?

"Jednym spośród wielu powodów, dla wskazane jest tak bardzo lubimy kawę, jest sympatia między człowiekiem a biochemią kawy w poziomie molekularnym. Pobudzające postępowanie zawartej w niej kofeiny wynika z interakcji wraz z receptorami adenozyny w mózgu" - czytamy w książce.

Kofeina i adenozyna - jaka jest pośród nimi różnica

Nie wchodząc po chemiczne zawiłości, Kingston tłumaczy, że od momentu przebudzenia neurony w mózgu pracują dzięki wysokich obrotach, a wytworem ubocznym zachodzących procesów wydaje się adenozyna. "Receptory w układzie nerwowym bezustannie monitorują poziom adenozyny, a gdy wydaje się on za wysoki, rozum spowalnia aktywność nerwową, rozszerza naczynia krwionośne, sprawiając, że stajesz się senny albo pragniesz odpoczynku" - odczytujemy.

Zobacz też: Kawa bezkofeinowa bynajmniej nie wydaje się... bezkofeinowa

I tu na scenę wkracza kofeina. Jej budowa chemiczna jest zbliżona do adenozyny - rozchodzi zwłaszcza o dwa pierścionki azotowe. "To podobieństwo po strukturze oznacza, że kofeina może związać się spośród receptorami adenozyny bez aktywowania ich, blokując je zanim wykrywaniem poziomu substancji. Wówczas zaś oznacza, że będziesz pobudzony, nawet gdy stopień adenozyny będzie wysoki" a mianowicie wyjaśnia Kingston.

Foto: Shutterstock Podobieństwo w budowie chemicznej cząsteczki kofeiny (z lewej) i adenozyny (z prawej) dotyczy zwłaszcza pierścieni azotowych (zaznaczonych na czerwono)

Jak kofeina działa na organizm

Kofeina występuje w różnorodnych roślinach, które wykorzystujemy do przygotowywania napojów - kawy, herbaty, kakao, yerba mate i guarany. W roślinach tych działa jak pestycyd przeciwko szkodnikom, a jednocześnie zachęca owady zapylające do częstszych powrotów.

"Kawa to rezultat przetworzenia kofeiny w coś, czego nasze ciało może bezpiecznie używać" - dodaje autorka.

Foto: Marcin Walków / Business Insider Polska

Kofeina po organizmie człowieka może podtrzymywać się przez 4-6 dni. Metabolizowana jest w wątrobie do trzech związków:

  • paraksantyny - zwiększa rozpad lipidów w krwioobiegu
  • teobrominy - rozszerza naczynia krwionośne, pobudza czynność serca
  • teofilina - rozluźnia muskuły gładkie, ma działanie zwiotczające.

Lani Kingston wyjaśnia, że efekt jest taki, że serce bije szybciej, mięśnie otrzymują więcej krwi, a skóra i organy - mniej, wątroba zwalnia glikogen. "Kofeina pobudza wytwórczość adrenaliny i zwiększa stopień neurotransmiterów, takich jak dopamina, serotonina i acetylocholina, które są odpowiedzialne m. in. za zmiay nastroju".

Zobacz też: Jak wygląda maksymalna zalecana ilość kofeiny w ciągu dnia

"Jedną z podstawowych okoliczności popularności kawy jest jej zdolność do pobudzenia aktywności umysłowej, praktycznie bez jakichkolwiek bądź efektów ubocznych" - daje.

Naukowcy od czasów badają wpływ kofeiny dzięki organizm. Dotychczas stwierdzono, iż pobudza metabolizm, zmniejsza zagrożenie cukrzycy, chorób serca. Kingston podkreśla, że kofeina nie zaakceptować uzależnia, choć najnowsze badania pokazują, że u jednostek pijących więcej niż 4-5 filiżanek kawy dziennie, mogą wystąpić łagodne objawy syndromu odstawienia. Chodzi m. in. o bóle głowy, poddenerwowanie, które mijają w przeciągu kilku dni. "Zazwyczaj wolno ich uniknąć, jeśli spośród picia kawy rezygnuje się stopniowo, nie z miesiąca na dzień" - dodaje autorka.