Jak zamrozić raport kredytowy Experian online

Jak zamrozić raport kredytowy Experian online
16 października 2020
Category: Kartę Kredytową

Opublikowano 1 października 2019 r

Internetowy system zamrażania kredytów Experian różni się od systemów Equifax i TransUnion z jednego powodu: nie wymaga tworzenia konta.

Dzięki Experian nie będziesz musiał pamiętać kolejnej nazwy użytkownika i hasła do konta. Ale potencjalną wadą jest to, że musisz mieć pod ręką kod PIN utworzony podczas procesu zamrażania lub być gotowym do udzielenia odpowiedzi na pytania zabezpieczające oparte na informacjach zawartych w raporcie kredytowym.

Może ci się to wydawać łatwe, ale czasami gubią się długie kody. I chociaż pytania bezpieczeństwa dotyczą Ciebie, odpowiedzi nie zawsze są jasne. Nauczyłem się tego na własnej skórze, kiedy niepoprawnie odpowiedziałem na podpowiedzi Experiana i wyłączyłem się z jego systemu.

Badanie

Jak zamrozić raport kredytowy Experian

Krok 1: Wejdź na stronę internetową Experian o zamrożeniu zabezpieczeń

Proces zamrożenia raportu kredytowego Experian rozpoczyna się na stronie zamrażania bezpieczeństwa Experian.

Masz cztery opcje do wyboru, kiedy odwiedzasz zamrożoną witrynę Experian.

Jeśli masz już zamrożenie kredytu, możesz również cofnąć (inaczej rozmrozić) swoje zamrożenie.

Kliknij Dodaj zamrożenie bezpieczeństwa, w którym to momencie system poprosi Cię o wyjaśnienie, że chcesz zamrozić swój raport kredytowy (w porównaniu na przykład z raportem należącym do Twojego dziecka). Jeśli masz dziecko w wieku poniżej 16 lat, możesz również zamrozić jego raport kredytowy Experian. Federalna Komisja Handlu udziela wskazówek, jak to zrobić.

Jeśli Twoje dziecko nie ma raportu kredytowego, Experian może go dla niego utworzyć, a następnie zamrozić. Dzięki temu oszuści nie mogą wykorzystywać swoich informacji do otwierania fałszywych kont kredytowych.

Krok 2: Poproś o zamrożenie

Na następnej stronie wprowadź swoje dane osobowe i utwórz kod PIN (lub pozwól, aby Experian utworzył go za Ciebie). W przeciwieństwie do Equifax i TransUnion, Experian wymaga kodu PIN, aby odblokować raport kredytowy online – więc nie zgub go.

Jeśli przeprowadziłeś się w ciągu ostatnich dwóch lat, musisz podać maksymalnie dwa poprzednie adresy.

Informacje, które musisz podać podczas zamrożenia raportu kredytowego Experian.

Po kliknięciu przycisku Prześlij Experian przetwarza żądanie i blokuje raport kredytowy. To naprawdę wszystko.

Jak rozmrozić raport kredytowy Experian

Po zamrożeniu raportu kredytowego Experian masz trzy opcje, jeśli chcesz udzielić dostępu wierzycielom: trwale odblokować raport, tymczasowo go odblokować lub poprosić o jednorazowy kod dostępu, który możesz udostępnić wierzycielowi.

Proces odblokowania kredytu jest podobny do procesu jego zamrożenia: wprowadź swoje dane osobowe i kod PIN, wybierz trwałe lub tymczasowe rozmrażanie i kliknij Prześlij.

Informacje, które musisz podać podczas odblokowywania raportu kredytowego Experian.

Po przesłaniu wniosku Experian wyśle ​​wiadomość e-mail z potwierdzeniem zawierającą kopię kodu PIN. Dbaj o bezpieczeństwo: jeśli zdecydujesz się na tymczasową rozmrażanie, co oznacza, że ​​raport zostanie automatycznie ponownie zamrożony w podanym przez Ciebie terminie w przyszłości, ten sam kod PIN będzie wymagany przy następnym odblokowaniu. (W razie potrzeby możesz wybrać lub poprosić o nowy kod PIN).

Strona potwierdzenia po tymczasowym odblokowaniu raportu o kredytach Experian.

Jeśli wolisz nie rozmrażać raportu, ale musisz wystąpić o kredyt, poproś firmę Experian o jednorazowy kod, którego wierzyciel może użyć do wyświetlenia Twojego raportu. (Myląco, kody te są również nazywane kodami PIN). Experian prosi o podanie osobistego kodu PIN, gdy żądasz kodu jednorazowego, więc upewnij się, że masz go pod ręką.

Powinieneś jednak skontaktować się z wierzycielem z wyprzedzeniem, aby upewnić się, że jego system może odzyskać w ten sposób Twój raport kredytowy Experian. Nawet wtedy może być konieczne złożenie wniosku o pożyczkę lub kartę kredytową osobiście lub przez telefon. Aplikacja internetowa może nie dawać możliwości wprowadzenia kodu jednorazowego użytku.

Jednorazowy kod PIN może pozwolić jednemu wierzycielowi uzyskać dostęp do Twojego raportu kredytowego – nie jest wymagane rozmrażanie.

Poproszenie o jednorazowy kod PIN może być bezpieczniejszą opcją niż odblokowanie kredytu, ponieważ tylko kredytodawca z kodem może uzyskać dostęp do Twojego raportu. Jednak jednorazowy kod PIN może nie być najlepszą opcją, jeśli oceniasz zakupy i porównujesz oferty pożyczek, tak jak w przypadku kredytu hipotecznego.

A jeśli zapomnisz swojego kodu PIN?

Posiadanie numeru PIN pod ręką znacznie ułatwia rozmrażanie raportu kredytowego Experian, ale masz inne możliwości, jeśli go zapomnisz. (1Password, wybrany przez Wirecutter najlepszy menedżer haseł, ma funkcję zaszyfrowanych notatek, której możesz użyć do bezpiecznego przechowywania kodu PIN.)

Jeśli nie masz kodu PIN Experian, kliknij opcję Odzyskaj kod PIN na swojej stronie głównej. Wpisz swoje imię i nazwisko, adres, numer ubezpieczenia społecznego i datę urodzenia. Po wyrażeniu zgody na warunki przechodzisz do ekranu weryfikacji tożsamości, na którym musisz odpowiadać na pytania w oparciu o informacje zawarte w raporcie kredytowym.

Możesz pominąć ten krok i kontynuować żądanie odmrożenia (lub kodu jednorazowego), ale Experian nadal wymaga odpowiedzi na pytania zabezpieczające, zanim będziesz mógł przejść dalej.

Rodzaje pytań, na które musisz odpowiedzieć, jeśli zapomnisz kodu PIN.

Pytania są dość proste, ale czasami mogą być trudne, szczególnie jeśli masz długą historię kredytową lub wiele kont. Nauczyłem się tego na własnej skórze za pierwszym razem, kiedy myślałem, że odpowiedziałem poprawnie na pytania, ale Experian się nie zgodził – i zablokował mnie.

Po niepowodzeniu testu następująca strona pojawiała się za każdym razem, gdy próbowałem odzyskać kod PIN, odblokować raport lub zażądać jednorazowego kodu dostępu wierzyciela:

Udzielenie nieprawidłowych odpowiedzi na pytania bezpieczeństwa Experian może uchronić Cię przed zamrożeniem lub odmrożeniem raportu kredytowego online lub przez telefon.

Ponownie spróbowałem cofnąć zamrożenie online, ale nie dano mi kolejnej okazji, aby udowodnić swoją tożsamość. A kiedy zadzwoniłem, żeby zapytać, czy mogę odzyskać swój kod PIN lub rozmrozić raport przez telefon, automatyczny system Experian poprosił mnie o zweryfikowanie mojej tożsamości pocztą – a następnie rozłączył się.

Od tamtej pory minęło kilka tygodni, ale mój kod PIN znów działa. Mogę bez problemu rozmrozić (i ponownie zamrozić) mój raport kredytowy, a gdy powiem systemowi, że nie pamiętam kodu PIN, mam możliwość odzyskania go online. Ale nauczyłem się lekcji: chroń swój kod PIN i upewnij się, że masz 100% pewności, zanim prześlesz odpowiedzi na te nieznośne pytania bezpieczeństwa.

Chociaż system online Experian może być prostszy, możesz zdecydować się na zamrożenie lub rozmrożenie raportu kredytowego Experian przez telefon pod numerem 888-397-3742. Zgodnie z prawem biuro musi spełnić Twoją prośbę w ciągu jednej godziny.

Możesz również wysłać swoją prośbę na adres:

Experian Security Freeze

PO Box 9554

Allen, TX 75013

Po otrzymaniu Twojej prośby Experian ma do trzech dni roboczych na zamrożenie lub odblokowanie Twojego raportu.

Nie zapomnij też o zamrożeniu i rozmrożeniu raportów kredytowych w innych głównych biurach. Mamy instrukcje krok po kroku, jak zamrozić i rozmrozić raport kredytowy TransUnion oraz jak zamrozić i rozmrozić raport kredytowy Equifax.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy