Inwestycje giełdowe: jak wybierać

Inwestycje giełdowe: jak wybierać
16 października 2020
Category: Będziesz Musiał

Niektórzy mówią o inwestowaniu tak, jakby to była decyzja typu „kliknij przycisk”. Często jest to zbyt uproszczony pogląd, zwłaszcza gdy przychodzi czas na zainwestowanie, ponieważ w końcu będziesz musiał się dowiedzieć: OK, w co właściwie powinienem zainwestować?

To dylemat, który zarówno inwestorzy, jak i siwowaci weterani, napotykają na pozornie nieskończone możliwości. W Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 4000 akcji notowanych na giełdzie, ponad 9000 funduszy inwestycyjnych i ponad 2000 funduszy giełdowych, nie wspominając o szeregu opłacalnych opcji i transakcji futures.

Wszystkie drogi prowadzą do wspólnego celu – powiększania twoich pieniędzy w czasie – chociaż poszczególne ścieżki różnią się w zależności od stylu inwestowania, zainteresowań, celów i tego, jak aktywnie zamierzasz zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym.

Poniżej znajdują się niektóre z najważniejszych opcji inwestycyjnych na giełdzie do rozważenia. Czujesz się niecierpliwy? Przejdź do quizu na dole.

1. Użyj funduszy indeksowych, aby zakotwiczyć swój portfel

Gdy zaczynasz inwestować przez całe życie, prawdopodobnie poczujesz niepokój i podekscytowanie. Być może twoje serce pedałuje do dechy (muszę już zainwestować!), Ale twoja głowa pompuje hamulce (nie chcę stracić tych pieniędzy!).

Zamiast martwić się o to, co zrobić, rozważ fundusze indeksowe – które mogą być funduszami wzajemnymi lub funduszami typu ETF. Fundusze indeksowe (na przykład te śledzące indeks Standard & Poor’s 500) są dobrymi pierwszymi inwestycjami, ponieważ oferują prosty sposób uzyskania ekspozycji na rynek bez konieczności kupowania wszystkich akcji w indeksie.

Fundusze indeksowe są łatwe do kupienia, wiążą się z niskimi opłatami za zarządzanie (tak zwanymi wskaźnikami kosztów), a ich zwroty są mniej zmienne, ponieważ śledzą wyniki indeksu. Wreszcie, te aktywa oferują dywersyfikację, która jest kluczem do długoterminowego sukcesu inwestycyjnego. Posiadanie różnych aktywów zmniejsza ryzyko twojego portfela, zapewniając, że nie zostaniesz spalony przez żadną inwestycję.

Aby rozpocząć, będziesz potrzebować konta u maklera internetowego lub robo-doradcy. Różnica sprowadza się do osobistych preferencji. Jeśli wolisz wybierać inwestycje, najlepszym rozwiązaniem jest broker online. Jeśli bardziej atrakcyjne jest podejście bez użycia rąk, skorzystaj z robo-doradcy, w przypadku którego podstawą gry są fundusze indeksowe.

Krótkie wyjaśnienie dotyczące robo-doradców: dostawcy ci oferują zautomatyzowane porady inwestycyjne za pomocą algorytmów komputerowych do tworzenia i zarządzania portfelami inwestycyjnymi klientów. Doradcy Robo polecą portfel, który jest zwykle zbudowany z tanich ETF i funduszy indeksowych. Jeśli zdecydujesz się na robo-doradcę, z natury będziesz inwestować w fundusze indeksowe, nawet jeśli algorytm dokonuje selekcji w Twoim imieniu.

2. Uzupełnij swój portfel o poszczególne akcje

Chociaż inwestowanie w fundusze indeksowe to doskonała strategia, Twoja podróż nie musi się na tym kończyć. Powinieneś nadal inwestować pieniądze w te fundusze – będą one służyć jako podstawa twojego portfela – a potem możesz zacząć sięgać dalej.

Niech twoje zainteresowania będą przewodnikiem. Jeśli wolisz prostotę i niski koszt funduszy indeksowych lub ETF, dodaj ich więcej do swojego portfela. Fundusze te oferują wiele możliwości zwiększenia dywersyfikacji Twojego portfela, niezależnie od tego, czy śledzą określone branże, czy różne rozmiary firm. Ułatwiają również inwestowanie w międzynarodowe akcje.

Gotowy na coś nowego? Możesz spróbować swoich sił w inwestowaniu w poszczególne akcje. Aby rozpocząć, potrzebujesz konta u brokera online, a także poczucia tolerancji na ryzyko (inwestowanie w akcje jest bardziej ryzykowne niż fundusze indeksowe) i celów inwestycyjnych oraz prawdziwego zainteresowania wykonywanym zadaniem. Warto również zapoznać się z różnymi typami zapasów.

Nie daj się zniechęcić brakiem doświadczenia lub funduszy; zaczynać od małych rzeczy to rozsądna strategia i nie ma lepszej edukacji niż doświadczenie z pierwszej ręki. Zanim zaczniesz, upewnij się, że dobrze rozumiesz firmę, w którą chcesz inwestować, kontekst jej ceny akcji i podstawy handlu.

Ogólnie rzecz biorąc, posłuchaj rady Warrena Buffetta: „Kup w firmie, ponieważ chcesz ją posiadać, a nie dlatego, że chcesz, aby jej akcje wzrosły”.

3. Używaj opcji i futures dla bardziej taktycznej strategii

Dla większości inwestorów dobrze zdywersyfikowany portfel składający się z funduszy inwestycyjnych, ETF i indywidualnych akcji jest wystarczającą strategią długoterminową. Dla innych mogą być bardziej zniuansowane inwestycje.

Jeśli kusi Cię „gorąca” wskazówka, którą dziewczyna brata siostry Twojego najlepszego przyjaciela usłyszała od jakiegoś faceta, weź głęboki oddech. Chociaż dobrze jest czuć się komfortowo inwestując, źle jest być zbyt pewnym siebie. Nawet profesjonalni inwestorzy regularnie się palą, a konsekwencja, a nie gorąca ręka, rodzi długoterminowy sukces.

Zamiast gonić za wskazówkami, zanurz się w swoim portfolio. Czy w Twojej strategii dywersyfikacji są luki, które mogą wymagać łatania? Na przykład, jeśli posiadasz wiele indywidualnych akcji w określonej branży (takiej jak technologia), rozsądne może być dodanie funduszy ETF, które śledzą inne branże (powiedzmy, opieka zdrowotna).

Po przejrzeniu swojego portfolio wróć do swoich celów i zadań. Jeśli szukasz bardziej taktycznego podejścia do inwestowania, rozważ opcje. Aktywa te mają mniejszy wymóg inwestycyjny i zapewniają elastyczność w zakresie czasu trwania inwestycji i ryzyka spadku.

Jeśli chcesz wyrazić spekulacyjny pogląd na rynek, pojedyncze akcje lub fundusze ETF, rozważ kontrakty terminowe. Umowy te wymagają również mniejszej inwestycji i zobowiązują kupujących do zakupu określonego składnika aktywów w określonym czasie i po określonej cenie w przyszłości.

4. Cokolwiek robisz, trzymaj się kursu

Niezależnie od tego, w co zdecydujesz się zainwestować, ważne jest, aby zachować konsekwencję, dokonując regularnych wpłat i dostosowując swoją strategię w miarę potrzeb.W przypadku każdej nowej inwestycji, którą rozważasz, upewnij się, że rozumiesz, jak to działa, zanim wyrzucisz pieniądze, i nigdy nie poświęcaj w tym procesie filarów swojego portfela. Ale jak najbardziej, baw się dobrze. Utrzymanie zaangażowania w zarządzanie swoim portfelem zapewni inwestycję na dłuższą metę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy