Czerwona Torebka zainwestowała w maszyny górnicze

Twórca "Żabki" i "Biedronki" postawił na... maszyny górnicze. Inwestorzy oszaleli

Notowana w GPW od 2012 roku firma Czerwona Torebka, kontrolowana przez Mariusza Świtalskiego (twórca "Żabki" i "Biedronki"), postanowiła wejść w nowy segment działalności. Poprzez spółki podrzędne kupiła... maszyny górnicze o wartości 246, 2 mln złotych netto. Urządzenia posiadają być przeznaczone do dalszej odsprzedaży.

Na wieść o tych doniesieniach kurs Czerwonej Torebki wystrzelił na temat ponad 20 proc., około godz. 13: 00 zwyżka sięgnęła nieomal 30 proc.

Foto: Biznes Onet Czerwona Torebka - notowania w dniu 25 maja

Czerwona Torebka została stworzona z rozumują o rozwoju i konsolidacji małopowierzchniowego handlu detalicznego jak i również branży usługowej. Innymi słowy: spółka buduje obiekty komercyjne i wynajmuje je sklepom.

Kontrolowana jest za pośrednictwem Mariusza Świtalskiego, który stworzył, a potem sprzedał Eurocash, "Biedronkę" i "Żabkę". Spółka zadebiutowała na giełdzie w 2012 roku. Jednak dotychczas nie wiodło się jej najlepiej, co znalazło odzwierciedlenie w notowaniach. Całkiem powiedzieć, że od debiutu akcje tanieją - od tego czasu straciły w tej chwili ponad 90 proc.

W 2016 roku Czerwona Torebka zanotowała 99 697 tys. zł wobec do odwiedzenia straty netto w poziomie 71 969 tys. złotych z 2015 roku.

Już podczas przygotowań do odwiedzenia IPO eksperci zwracali atencję, że Czerwona Torebka posiada ciekawą koncepcję biznesową, jednak obraz psuje to, iż potrzeba ogromnych nakładów pieniężnych na jej realizację, an okres zwrotu inwestycji wydaje się być zbyt długi.

Dziś już wiadomo, że frakcja pomysłów firmy nie była trafiona, jak inwestycja w obiekt handlowy internetowy Merlin. pl, bądź sieć sklepów Małpka Express.

Tagi: Czerwona Torebka giełda GPW górnictwo maszyny Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie