Inwestorzy indywidualni na GPW. Ich udział wzrasta

Na GPW wracają drobni udziałowcy. Za wzrost ma odpowiadać "konsekwentna polityka giełdy"

- W czerwcu podpisaliśmy układ ze Stowarzyszeniem Inwestorów Poszczególnych i jednym z podstawowych postulatów była aktywizacja poszczególnych inwestorów. Ci odpowiadają już za 18 proc. wszelkich obrotów na rynku głównym GPW. To wzrost przy ostatnim czasie o 5 pkt. proc. - twierdzi podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy Jarosław Grzywiński, wiceszef GPW.

- Jesteśmy w nurcie pobudzania przedsiębiorczości. Małe i średnie firmy nie znajdą milszego sposobu finansowania niż NewConnect. Bardziej rozwinięte organizacje zapraszamy z kolei na potężniejszy parkiet. - Polska giełda w ostatnim czasie odzyskała wigor, co widać m. in. we wzroście liczby drobnych akcjonariuszy. Cieszę się, że nasza profesjonalna konsekwentna polityka w tym zakresie działa - argumentuje Grzywiński.

Przypomnijmy, hdy wciąż największy udział w obrotach na głównym rynku akcji GPW stanowią inwestorzy zagraniczni. To te banki wygenerowali 52 proc. obrotów akcjami (mniej o 2 pkt. proc. rdr). Udział krajowych inwestorów instytucjonalnych wyniósł 30 proc., o trzy pkt. proc. mniej niźli w analogicznym okresie zanim rokiem.

REIT-y an inwestorzy indywidualni na GPW

18 proc. wynik jest na temat 5 pkt. proc. dogodniejszy niż jeszcze w 2016 r. Według wiceprezesa warszawskiego parkietu jednym z czynników zachęcających drobnych inwestorów do zainteresowania się rynkiem kapitałowym jest popularność REIT-ów:

REIT-y są świetnym przykładem działania mającego na zamysle pobudzenie inwestorów indywidualnych. Będą one idealnym rozwiązaniem gwoli tzw. inwestorów wykluczonych, jacy nie biorą udziału przy dużych emisjach.

REIT-y na całym świecie służą przede wszystkich tym maleńkim akcjonariuszom. Będę apelował na temat jak najlepszą ustawę, która załatwi tę kwestię.

Przypomnijmy, że REIT-y przyjmą strukturę spółek akcyjnych i są notowane na giełdzie, a zyski mają czerpać z długoterminowego wynajmu biur bądź mieszkań. Na wypadku są jednak z nimi same problemy.

Na wejście w życie ostatecznego kształtu ustawy o REIT-ach czekają wszyscy, politycy, analitycy, inwestorzy i ci, jacy dopiero nimi będą. Kontrowersje wokół tego tematu odrzucić ustają.

Z tylko branży nieruchomości słychać głosy, że wkroczenie tego typu funduszy do Polski musi było się odbyć dawno temu. Wiceprezes BGK Posiadłości uważa, że zegar tyka, bo od wprowadzenia REIT-ów zależą m. in. przyszłe losy polskiego rynku wynajmu mieszkań. Z drugiej aczkolwiek strony polski bank kierowniczy ostrzega przed negatywnymi skutkami wejścia ustawy o REIT-ach w życie w szkodliwym momencie.