Jak niewidomi sprawdzają wartość banknotów i monet

W jaki sposób niewidomi rozróżniają nominały banknotów i monet

Wbrew porozom niewidomi nie porównują dwóch banknotów pod względem wielkości, chociaż to właśnie dzięki odmiennym rozmiarom wiedzą, czy utrzymują stu-, czy dwustuzłotowy banknot. Niekoniecznie sprawdzają się także specjalne, wypukłe oznaczenia dla niewidomych.

Każdy banknot polskiej waluty jest odmiennej wielkości, ale różnice ów są niewielkie i wynoszą po kilka milimetrów. Dwustuzłotowy ma wymiary 144x72 mm, stuzłotowy 138x69mm, pięćdziesięciozłotowy - 132x66 mm. Sprawdzanie nominałów za pomocą recenzje banknotu do banknotu byłoby więc bardzo uciążliwe, czasochłonne i niepewne.

Trudno byłoby również sprawdzać nominał za pomocą wypukłości znajdujących się w rogach banknotów. Jak mówi nam Sebastian Grzywacz, przewodnik na ekspozycji Niewidzialnej w Warszawie, wypukłości są wyczuwalne tylko przy nowym banknocie:

W starych, wytartych banknotach będą one nieczytelne. Ale wówczas nie jedyny powód, odczytanie nominału za pomocą wypukłości jest czasochłonne i niesprawdzone dla osób, które straciły wzrok nawet w młodym wieku. Część ociemniałych, jak na przykład ja, nie ma wykształconego tak dobrze dotyku, a więc nie byłyby po stanie rozpoznać nominału.

Osoby ociemniałe to tego typu, które straciły wzrok według 5. roku życia, a niewidome - takie, które nie widzą od urodzenia lub straciły wzrok zanim 5. rokiem życia.

Jak niewidomi sprawdzają nominały banknotów

Osoby niewidome mają jednak prosty i szybki sposób na rozróżnianie nominałów banknotów. Służy do tego mała, plastikowa ramka i znajdujące się na niej ząbki.

Foto: Michał Wąsowski / BusinessInsider. com Ramka dla niewidomych do sprawdzania banknotów

By sprawdzić nominał, wystarczy przyłożyć banknot wzdłuż ramki, "zawinąć" i sprawdzić, gdzie ząbka na objętości dochodzi krawędź banknotu. - Banknot dotyka pozostałego ząbka od góry, a wiec jest to stuzłotówka. Gdyby było jeden wyżej, oznaczałoby to, że utrzymujemy w dłoni dwieście zł - tłumaczy Grzywacz. Rozróżniać banknoty niewidomi mogą też za pomocą specjalnych aplikacji w smartfonach, ale te, niestety, dostępne są tylko dla osób z odpowiednim aparatem.

Foto: Michał Wąsowski / BusinessInsider. com Stuzłotówka w ramce... Foto: Michał Wąsowski / BusinessInsider. com ... i dziesięciozłotówka przy ramce

Ramka do gotówki i podpisów

Plastikowa ramka służy również do podpisywania się. Widać w niej puste, prostokątne pole - to właśnie pole na autograf.

Korzystamy z owego, żeby w banku czy urzędzie nikt już nas nie ciągnął za rękę, nie przekraczał bariery dotyku. Przykładamy ramkę w właściwe miejsce, podpisujemy, nie dzierży problemu.

Grzywacz zaznacza, że ramka to niesamowite rozwiązanie, zarówno w sprawie podpisu, jak i sprawdzania nominałów banknotów. Dzięki niej osoby niewidome mogą na własną rękę np. ułożyć gotówkę w portfelu, co znacznie uprzystępnia robienie zakupów.

I jest lepiej niż w USA, gdzie banknoty istnieją jednej wielkości i nie zaakceptować da się ich porównać. Niewidomi muszą tam nierzadko np. prosić rodzinę o pomoc w określaniu nominałów gotówki.

Foto: Michał Wąsowski / BusinessInsider. com Sebastian Grzywacz

Monety jak i również terminale przystosowane dla niewidomych

Również polskie monety zostały konstruowane tak, by osoby niewidome mogły łatwo rozróżnić ich wartość. - Rozpoznajemy je po rantach. Piątka jest cała ząbkowana, dwójka cała gładka, a złotówka na przemian gładka i ząbkowana. To najlepsze i najprostsze rozwiązanie, jakie może okazać się, bo innymi zmysłami trudno byłoby rozpoznawać gotówkę - wyjaśnia przewodnik z wystawy Niewidzialna.

Foto: ANDRZEJ WAWOK/REPORTER / East Wiadomość Każda polska moneta posiada inny rant

A jak z płaceniem kartą? Tutaj na pomoc ludziom niewidomym przychodzi m. in. rozwiązanie z czasów analogowych aparatów telefonicznych - to wypustka na "piątce" dzięki klawiaturze terminalu, dzięki z jakiego powodu osoby niewidome mogą osobiście wpisywać PIN.

Tagi: pieniądze Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie