Dlaczego Bitcoin Hashrate nagle spadł?

17 lutego 2021

W zeszłym miesiącu opublikowaliśmy artykuł o tym, jak hashrate Bitcoina osiągnęło najwyższy w historii poziom. Jednak hashrate nagle spadł 23 września, gdy spadł z 98 000 000 TH / S do 67 700 000 TH / s, zgodnie z Blockchain.com . Szczególnie zaskakujące jest to, że hashrate sieci osiągnął nowy rekord wszechczasów 19 września, przekraczając 102 kwintyliony hashów.

Zwykle wykres trudności przesuwa się wraz z hashratem. Jednak tym razem wykres trudności pozostał stabilny.

Na razie trudno jest dokładnie określić, dlaczego tak się stało. Ale wiemy na pewno, że cena bitcoina również spadła.

23 września cena BTC / USD spadła z 10 030 $ do 9 690,50 $, schodząc poniżej poziomu 10 000 $.

Ostatni raz, gdy hashrate Bitcoina wyraźnie spadł, miał miejsce w listopadzie 2018 roku.

Od rekordowego poziomu z 27 sierpnia hashrate spadł o prawie 44% z powodu spadających cen i zysków z wydobycia. Jednak różnica polega na tym, że chociaż spadek ten miał miejsce przez pewien czas, obecny jest nagłym, błyskawicznym załamaniem.

Spekulując na temat tego, co mogło się stać

Niższa rentowność górnika

Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że nastąpił nagły exodus górników z sieci z powodu niskiej rentowności górników. Sprawdzając wykres rentowności górników, widać, że wydobywanie bitcoinów staje się coraz mniej opłacalne.

Ogólna rentowność zależy od kilku czynników, takich jak koszt energii elektrycznej, cena sprzętu, trudność wydobycia i cena samego bitcoina. Zgodnie z CCN , obecna zastój w cenie Bitcoina mogła wypchnąć górników.

Jednak sam raport CoinDesk z 23 września przedstawia inny obraz. Yang Zuoxing, założyciel i dyrektor generalny MicroBT, ogłosił w przemówieniu informacyjnym, że firma zarobiła 400 milionów dolarów w ciągu zaledwie kilku miesięcy. MicroBT tworzy sprzęt do wydobywania bitcoinów WhatsMiner. Według Zuoxing, ich modele z serii M20 sprzedawały się jak ciepłe bułeczki i dostarczyły już ponad 100 000 sztuk i spodziewają się dostarczyć 200 000 do końca września. Jeśli opłacalność wydobycia jest rzeczywiście przyczyną tego exodusu, to nie ma sensu, aby górnicy kupowali tak drogi sprzęt górniczy.

Czy niektóre potężne baseny przeszły w tryb offline?

Inną teorią, która się kręci, jest to, że grupa potężnych basenów wydobywczych mogła zostać wyłączona z powodu przerw w dostawie prądu. Jeśli jest to tylko jeden basen wydobywczy, będzie to dość śmieszne, ponieważ jeden basen wydobywczy nie powinien mieć takiej mocy. Oczywiście nie mówimy, że jest to niemożliwe.

A co by było, gdyby kilka basenów wydobywczych od razu przestało działać z powodu przerw w dostawie prądu. Squire Mining LTD ogłosił niedawno w komunikacie prasowym że jego działalność wydobywcza w Kazachstanie może ucierpieć z powodu tymczasowego przestoju. Dostawca usług hostingowych firmy poinformował również, że przestój powinien trwać od 10 do 14 dni. Oczywiście inne baseny górnicze w okolicy muszą cierpieć z powodu tego samego problemu z przerwami w dostawie prądu.

To nasuwa pytanie, jaka jest całkowita moc wydobywcza Kazachstanu? Nie tak dawno temu kraj ten był postrzegany jako kolejne siedlisko górnicze. Po pierwsze mieli tanią energię elektryczną. W rzeczywistości, zgodnie z tym artykułem , tylko Wenezuela, Argentyna i Algieria oferują bardziej przystępne ceny energii. Zaletą Kazachstanu nad innymi krajami jest to, że jest znacznie chłodniejszy. Sprzęt górniczy ma tendencję do bardzo wysokiej temperatury podczas pracy, a chłodniejszy klimat wydłuża jego żywotność.

Ponadto bitcoin ma kilku potężnych sponsorów w hrabstwie, wśród których głównym jest gubernator Astana International Financial Center (AIFC), Kairat Kelimbetov. Po początkowej niechęci Kelimbetov otwarcie poparł tworzenie przedsiębiorstw kryptowalutowych i blockchain.

Czy więc Kazachstan ma tak duże znaczenie górnicze, że może tak drastycznie wpłynąć na hashrate Bitcoina? Na razie możemy tylko spekulować.

Dlaczego Bitcoin Hashrate nagle spadł – wnioski

Hashrate definiuje się jako moc obliczeniową zdecentralizowanej sieci dowodu pracy (POW). Jego wagi po prostu nie można przecenić. Im wyższy hashrate, tym większa aktywność wydobywcza w bitcoinie. Ma to wpływ na ogólną szybkość i bezpieczeństwo sieci. Jeśli hashrate sieci spada, oznacza to, że stała się znacznie słabsza. Ciekawie będzie zobaczyć, czy hashrate wkrótce się zregeneruje, czy też spadnie jeszcze bardziej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy