Często zadawane pytania dotyczące zamrożenia kredytu

Często zadawane pytania dotyczące zamrożenia kredytu
16 października 2020
Category: Twój Raport

Podziel się tą stroną

 • Facebook
 • Świergot
 • Połączone

Jeśli obawiasz się kradzieży tożsamości, naruszenia danych lub uzyskania dostępu do raportu kredytowego bez Twojej zgody, możesz rozważyć zamrożenie kredytu w raporcie.

 • Co to jest zamrożenie kredytu?
 • Czy zamrożenie kredytu wpływa na moją zdolność kredytową?
 • Czy zamrożenie kredytu zatrzymuje wstępnie sprawdzone oferty kredytowe?
 • Czy ktoś może zobaczyć mój raport kredytowy, jeśli jest zamrożony?
 • Jak mogę zamrozić moje raporty kredytowe?
 • Jak cofnąć zamrożenie?
 • Jaka jest różnica między zamrożeniem kredytu a ostrzeżeniem o oszustwie?

Co to jest zamrożenie kredytu?

To bezpłatne narzędzie, znane również jako zamrożenie zabezpieczeń, pozwala ograniczyć dostęp do raportu kredytowego, co z kolei utrudnia złodziejom tożsamości otwieranie nowych kont na Twoje nazwisko. Dzieje się tak, ponieważ większość wierzycieli musi zobaczyć raport kredytowy, zanim zatwierdzą nowe konto. Jeśli nie widzą Twojego raportu, mogą nie przedłużyć kredytu.

Czy zamrożenie kredytu wpływa na moją zdolność kredytową?

Nie. Zamrożenie kredytu nie wpływa na Twoją zdolność kredytową.

Zamrożenie kredytu nie oznacza również:

 • uniemożliwić uzyskanie bezpłatnego rocznego raportu kredytowego
 • uniemożliwić Ci otwarcie nowego konta. Ale aby je otworzyć, musisz tymczasowo znieść zamrożenie. Zwolnienie blokady i ponowne umieszczenie go po zakończeniu uzyskiwania dostępu do kredytu jest bezpłatne.
 • uniemożliwić ubieganie się o pracę, wynajęcie mieszkania lub wykupienie ubezpieczenia. Zamrożenie nie dotyczy tych działań, więc nie musisz go cofać.
 • uniemożliwić złodziejowi pobranie opłat na Twoje istniejące konta. Nadal musisz monitorować wszystkie wyciągi bankowe, wyciągi z kart kredytowych i ubezpieczeniowe pod kątem nieuczciwych transakcji.

Czy zamrożenie kredytu zatrzymuje wstępnie sprawdzone oferty kredytowe?

Nie. Jeśli nie chcesz otrzymywać wstępnie sprawdzonych ofert kredytu, zadzwoń pod numer 888-5OPTOUT (888-567-8688) lub przejdź do trybu online. Numer telefonu i strona internetowa są obsługiwane przez ogólnopolskie biura informacji kredytowej. Możesz zrezygnować na pięć lat lub na stałe. Jednak niektóre firmy wysyłają oferty, które nie są oparte na wstępnej selekcji, a Twoje federalne prawo do rezygnacji nie powstrzyma tego rodzaju zabiegów.

Zastanawiając się nad rezygnacją, powinieneś wiedzieć, że wstępnie sprawdzone oferty mogą zapewnić wiele korzyści, zwłaszcza jeśli szukasz karty kredytowej lub ubezpieczenia. Wstępnie sprawdzone oferty mogą pomóc Ci dowiedzieć się, co jest dostępne, porównać koszty i znaleźć produkt najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom. Ponieważ zostałeś wstępnie wybrany do otrzymania oferty, możesz zostać odrzucony tylko w określonych okolicznościach. Warunki ofert wstępnie sprawdzonych mogą być również korzystniejsze niż te, które są ogólnie dostępne. W rzeczywistości niektóre karty kredytowe lub produkty ubezpieczeniowe mogą być dostępne tylko w ramach wstępnie sprawdzonych ofert.

Czy ktoś może zobaczyć mój raport kredytowy, jeśli jest zamrożony?

Niektóre podmioty nadal będą miały do ​​niego dostęp.

 • Twój raport może zostać udostępniony Twoim obecnym wierzycielom lub windykatorom działającym w ich imieniu.
 • agencje rządowe mogą mieć dostęp w odpowiedzi na nakaz sądowy lub administracyjny, wezwanie do sądu lub nakaz przeszukania.

Jak mogę zamrozić moje raporty kredytowe?

Skontaktuj się z każdym z ogólnopolskich biur kredytowych:

Experian

Experian.com/help

888-EXPERIAN (888-397-3742)

Musisz podać swoje imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, numer ubezpieczenia społecznego i inne dane osobowe.

Po otrzymaniu prośby o zamrożenie, każde biuro informacji kredytowej dostarczy Ci unikalny PIN (osobisty numer identyfikacyjny) lub hasło. Przechowuj kod PIN lub hasło w bezpiecznym miejscu. Będziesz go potrzebować, jeśli zdecydujesz się cofnąć zamrażanie.

Jak cofnąć zamrożenie?

Zamrożenie obowiązuje, dopóki nie poprosisz biura informacji kredytowej o tymczasowe podniesienie go lub całkowite usunięcie. Jeśli wniosek jest składany online lub telefonicznie, biuro informacji kredytowej musi cofnąć zawieszenie w ciągu godziny. Jeśli wniosek został przesłany pocztą, biuro musi cofnąć zawieszenie nie później niż trzy dni robocze po otrzymaniu wniosku.

Jeśli zdecydujesz się na tymczasowe podniesienie, ponieważ ubiegasz się o kredyt lub pracę, i możesz dowiedzieć się, z którym biurem informacji kredytowej firma skontaktuje się w sprawie twoich akt, możesz zaoszczędzić trochę czasu, anulując zawieszenie tylko w tym konkretnym biurze informacji kredytowej. W przeciwnym razie musisz złożyć wniosek we wszystkich trzech biurach kredytowych.

Jaka jest różnica między zamrożeniem kredytu a ostrzeżeniem o oszustwie?

Zamrożenie kredytu powoduje zablokowanie kredytu. Powiadomienie o oszustwie umożliwia wierzycielom uzyskanie kopii raportu kredytowego, o ile podejmą kroki w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Na przykład, jeśli podasz numer telefonu, firma musi zadzwonić do Ciebie, aby sprawdzić, czy jesteś osobą składającą wniosek o kredyt. Alerty o oszustwach mogą skutecznie powstrzymać kogoś przed otwarciem nowych rachunków kredytowych w Twoim imieniu, ale mogą nie zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu istniejących kont. Nadal musisz monitorować wszystkie wyciągi bankowe, wyciągi z kart kredytowych i ubezpieczeniowe pod kątem nieuczciwych transakcji.

Dostępne są trzy rodzaje alertów o oszustwach:

 • Ostrzeżenie o oszustwie. Jeśli obawiasz się kradzieży tożsamości, ale nie stałeś się jeszcze ofiarą, ten alert o oszustwie ochroni Twój kredyt przed niezweryfikowanym dostępem przez rok. Możesz umieścić ostrzeżenie o oszustwie w swoim pliku, jeśli Twój portfel, karta Ubezpieczenia Społecznego lub inne informacje osobiste, finansowe lub dotyczące konta zostaną zgubione lub skradzione.
 • Rozszerzony alert o oszustwie. W przypadku ofiar kradzieży tożsamości przedłużone ostrzeżenie o oszustwie ochroni Twój kredyt przez siedem lat.
 • Aktywny alarm wojskowy służby wojskowej. Dla żołnierzy, którzy chcą chronić swój kredyt podczas rozmieszczania, ten alert o oszustwie jest ważny przez rok i może zostać przedłużony na czas trwania rozmieszczenia. Biura kredytowe usuwają Cię również ze swoich list marketingowych w celu uzyskania wstępnie sprawdzonych ofert kart kredytowych na dwa lata, chyba że ich o to poprosisz.

Aby umieścić ostrzeżenie o oszustwie w raportach kredytowych, skontaktuj się z jednym z ogólnokrajowych biur informacji kredytowej. Ostrzeżenie o oszustwie jest bezpłatne. Biuro informacji kredytowej, z którym się kontaktujesz, musi powiadomić pozostałe dwa, a wszyscy trzej umieszczą ostrzeżenie o swoich wersjach raportu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy