Co to są święta państwowe w Wielkiej Brytanii i jak mogą wpłynąć na Twoje plany podróży

17 lutego 2021
Category: Więc Jeśli

Co musisz wiedzieć o dniach wolnych od pracy w Wielkiej Brytanii

 • Dzielić
 • KołekE-mailŚwięta narodowe w Wielkiej Brytanii nazywane są świętami państwowymi. Dowiedz się, dlaczego i jak mogą wpłynąć na Twoje plany urlopowe.

  Święta narodowe nazywane są w Wielkiej Brytanii świętami państwowymi od końca XIX wieku. Nazwa pochodzi, ponieważ były to dni, w których banki były zamknięte dla handlu. Pracownicy banku nie mieli wtedy wolnego czasu – byli zbyt zajęci, wykorzystując dni wolne od pracy na rachunkach i uporządkowaniu księgowości.

  Nazwa i tradycja zamykania banków przetrwały do ​​XX wieku, mimo że cała ta czysta księgowość była teraz prowadzona w normalnych godzinach pracy. Ale wszystko się zmieniło. W dzisiejszych czasach święta państwowe są tylko wymówką na długie weekendy, zakupy i wyprzedaże.

  Prawie jedyne, co się nie zmieniło, to fakt, że większość banków jest zamknięta w święta – ale nawet to może nie potrwać dużo dłużej. Metro, firma, która została otwarta w 2010 roku jako pierwszy nowy bank od 100 lat, ma swego rodzaju etos „otwarte przez całą dobę jako główny punkt sprzedaży. Oddziały tego banku, zlokalizowane głównie w Londynie i południowo-wschodniej Anglii, są otwarte siedem dni w tygodniu, w tym dni ustawowo wolne od pracy, i pozostają otwarte później niż większość innych banków w normalne dni powszednie.

  W przypadku prawie wszystkiego innego jest to zwykły biznes. Ale jest kilka zamknięć lub zmian w harmonogramie, które mogą mieć wpływ na twoje wakacje. Jeśli planujesz podróż do Anglii, Szkocji, Walii lub Irlandii Północnej, która obejmuje święto narodowe, możesz się spodziewać:

 • Większość banków jest zamknięta – oczywiście – podobnie jak urzędy pocztowe oraz inne urzędy i departamenty rządowe. Nawet jeśli możesz korzystać z bankowości internetowej lub telefonicznej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje transakcje finansowe nie zostaną zrealizowane przed upływem dni wolnych od pracy – więc jeśli czekasz na ważny zwrot pieniędzy, nie spodziewaj się, że pieniądze wylądują w Twoim Brytyjski bank – otwarty lub nie – aż do dnia wolnego od pracy.
 • Większość biur, w tym biura podróży i biura rezerwacji, jest zamknięta.Autostrady są zapchane wakacyjnym ruchem.Kolejki do popularnych atrakcji rodzinnych są dłuższe niż zwykle. W rzeczywistości, jeśli nie lubisz spędzać wakacji z hordami dzieci, prawdopodobnie najlepiej jest unikać podróży w czasie wakacji, kiedy dzieci są wszędzie.Pokoje mogą być trudniejsze do zarezerwowania lub nieco droższe w weekendy świąteczne.Większość większych sklepów jest otwarta. To trochę trafione lub chybione. Niektóre firmy organizują duże wyprzedaże w święta, a inne zamykają drzwi. Jedynymi wyjątkami są Niedziela Wielkanocna i Boże Narodzenie, kiedy prawo nakazuje zamykanie większych sklepów.

  Pociągi, autobusy i londyńskie metro obsługują ograniczone usługi, dlatego ważne jest, aby dokładnie zaplanować podróż środkami transportu publicznego na Bank Holiday.

  Kalendarz świąt państwowych

  Podobnie jak w innych krajach, popularność długich weekendów wakacyjnych w Wielkiej Brytanii spowodowała, że ​​niewiele dni ustawowo wolnych od pracy przypada w dokładnie tych samych terminach z roku na rok.

 • Nowy Rok 1 stycznia lub poniedziałek bezpośrednio po 1 stycznia
 • Dobry piątek poniedziałek Wielkanocny Święto majowe Pierwszy poniedziałek maja Wiosenne święto bankowe W ostatni poniedziałek maja Letnie święto bankowe W ostatni poniedziałek sierpnia Boże Narodzenie Lub w poniedziałek bezpośrednio następujący, jeśli Boże Narodzenie wypada w weekend. Boxing Day Dzień po świętach, albo w poniedziałek następujący jeżeli 26 grudnia przypada na weekend.Jeśli zarówno 25, jak i 26 grudnia wypadają w weekend, następny poniedziałek i wtorek są dniami ustawowo wolnymi od pracy.

  Irlandia Północna obchodzi dwa dodatkowe święta:

 • Dzień Świętego Patryka 17 marca lub najbliższy poniedziałek, jeśli wypada w weekend.
 • Bitwa nad Boyne (Dzień Orangemena) 12 lipca lub najbliższy poniedziałek, jeśli wypada w weekend. W Szkocji Poniedziałek Wielkanocny nie jest dniem wolnym od pracy, chociaż wiele osób bierze ten dzień wolny. Ponadto od 2007 r. Andrzejki (30 listopada lub następny poniedziałek) jest opcjonalnym świętem państwowym. Banki mają prawo zamknąć, ale pracodawcy nie muszą dawać swoim pracownikom dnia wolnego. Jak dotąd jest za wcześnie, aby powiedzieć, jak ten dzień będzie obchodzony. Dodatkowo niektóre sezonowe święta państwowe – wiosną i pod koniec lata – mogą być obchodzone w inne dni niż w Anglii czy Irlandii Północnej.

  Jeśli chcesz uniknąć tłumów podczas świąt państwowych i zaplanować wakacje, gdy nie ma świąt państwowych, podróżujesz we wrześniu, październiku i listopadzie; Styczeń i luty, czerwiec i lipiec. Ale prawdopodobnie będziesz konkurować z wakacjami szkolnymi i tym, co Brytyjczycy nazywają przerwami na półrocze. Zazwyczaj pod koniec października i na początku listopada przypada około pięciu dni przerwy jesiennej. Letni semestr trwa pięć dni od końca maja do kilku pierwszych dni czerwca. A Wielkanocne wakacje szkolne to pełne dwa tygodnie. Firmy i banki nie zamykają się na te dłuższe przerwy, ale atrakcje – szczególnie te skierowane do rodzin – będą prawdopodobnie zatłoczone, a ceny zakwaterowania rodzinnego będą wyższe.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy