Co to są akcje blue chipów? Niezawodne akcje renomowanych firm, które mogą wzmocnić i zwiększyć bezpieczeństwo każdego portfela

17 lutego 2021
Category: American Express

Inwestowanie czasem porównuje się do hazardu – rzecz naturalnie, której rozważni inwestorzy i zawodowcy finansowi zaprzeczają. Ale na giełdzie został wypożyczony jeden bit slangu od kasyn i gier karcianych: akcje blue chip.

Tak jak blue chipy w pokerze mają najwyższą wartość, tak samo jest z akcjami blue chipów na giełdzie. Reprezentują crème de la crème akcji – największych i najbogatszych firm. Wiele z nich to nazwiska domowe.

Akcje blue chipów to sposób na inwestowanie w stabilne, dobrze prosperujące korporacje przy minimalnym ryzyku. Poza tym zwykle wypłacają dobre dywidendy.

Co to są akcje blue chipów?

Akcje blue chipów zajmują najbardziej szanowane warstwy na rynku akcji. Jako liderzy w swoich branżach, firmy te mają silną historię – niektóre mają ponad 100 lat – i zapewniają niezmiennie dobre wyniki. Niezależnie od tego, czy rynek ogólnie rośnie, czy spada, blue chipy sprawdzają się jako stabilne i niezawodne inwestycje. W rezultacie ceny ich akcji są zwykle wysokie.

Termin „blue chip pojawił się w żargonie finansowym na początku lat dwudziestych XX wieku. Zgodnie z tradycją Wall Street, został on wymyślony przez dziennikarza Dow Jonesa, Olivera Gingolda, gdy obserwował pasek notowań giełdowych, informujący o transakcjach akcji o wartości 200 USD lub więcej. Szybko nazwał te spółki „akcjami blue chipów.

Co sprawia, że ​​akcje są blue chipami?

Nie istnieją żadne oficjalne wytyczne dotyczące wielkości i wartości największych firm. Ale mają pewne cechy wspólne:

 • Duża kapitalizacja rynkowa : blue chipy są zazwyczaj dużymi, dobrze finansowanymi korporacjami. Ich kapitalizacja rynkowa – to znaczy całkowita wartość rynkowa wszystkich wyemitowanych akcji – jest w dużych miliardach, co stawia je w kategorii akcji o dużej kapitalizacji (lub dużej kapitalizacji). Najtańszy z tych dużych kapsli ma wartość co najmniej 5 miliardów dolarów; większość jest na północ od 10 miliardów dolarów.
 • Historia wzrostu : Firmy blue chip wykazują lata, a czasem dziesięciolecia, trwałego wzrostu i ciągłych perspektyw. Ceny ich akcji rzadko gwałtownie rosną, ale z czasem mogą wykazywać stałą aprecjację. Indeks giełdowy : blue chipy zajmują pozycje w głównych indeksach rynkowych: Dow Jones Industrial Average (DJIA), S&P 500, Nasdaq 100. Często widzi się, że firma „osiągnęła status blue chipa, jeśli na jednej z tych list, które pełnią rolę przewodników dla samej giełdy. Dywidendy : chociaż nie zawsze jest to funkcja, wielu blue chipów wypłaca akcjonariuszom dobrą, stałą dywidendę. Jako dojrzałe firmy, blue chipy mniej koncentrują się na wzroście niż start-upy i inne firmy, które muszą stale rozwijać się. W przypadku blue chipów uwolniony przepływ gotówki pozwala firmom dzielić się zyskami z właścicielami akcji poprzez wypłatę dywidend. Wraz ze wzrostem marż zysku często rosną również dywidendy.Lista akcji blue chip

  Akcje blue chipów obejmują znane nazwiska, znane prawie każdemu, cechę tę można przypisać albo ich długiej historii, albo ich pozycji jako liderów branży (lub obu). Niektóre z nich to:

 • Alfabet (GOOGL)
 • Amazon (AMZN)American Express (AXP)Jabłko (AAPL)Bank of America (BAC)Coca-Cola (KO)Costco (COST)Home Depot (HD)IBM (IBM)Johnson & Johnson (JNJ)McDonald’s (MCD)Microsoft (MSFT)Starbucks (SBUX)Wiza (V)Walmart (WMT)Korzyści z akcji spółek blue chip

  Inwestorzy czerpią korzyści z kupowania akcji spółek blue chip. Obejmują one:

  • Niska zmienność : jako duże korporacje, firmy typu „blue chip korzystają z ekonomii skali, a także cieszą się strumieniami przychodów z wielu produktów i usług. Chociaż dobrze znane blue chipy nie są odporne na spowolnienia gospodarcze, niełatwo jest zachwiać, nawet w czasach zmienności na rynku.
  • Niezawodność i przejrzystość : dzięki długiej historii i statusowi liderów w branży, blue chipy współpracują z doświadczonymi zespołami zarządzającymi. Sława i wysokie profile firm sprawiają, że ich działalność jest przejrzysta. Bogaty dochód : Stałe zyski bez konieczności znacznych inwestycji we wzrost oznaczają, że blue chipy mogą zapewnić stabilne, wysokie wypłaty dywidend. Obok amerykańskich obligacji skarbowych dywidendy blue chipów są najbardziej wiarygodnym rozwiązaniem dla inwestorów nastawionych na dochody.Wady akcji blue chipów

   Z drugiej strony funkcje blue chipów, które działają jako korzyści dla niektórych inwestorów, działają odstraszająco na innych.

  • Niski wzrost : jeśli nie zainwestowałeś dekady temu, nie dokonasz zabójstwa w akcje blue chipów. W większości są to firmy dojrzałe – dni wielkiego wzrostu już za nimi. Doceniają stale, ale nie dramatycznie. To kompromis za ich niskie ryzyko.
  • Drogie: brak okazji – odkryto akcje blue chipów. Ponieważ blue chipy grają w piaskownicy o dużej kapitalizacji rynkowej, cena zakupu pojedynczej akcji często wynosi kilkaset dolarów lub więcej. Dla wielu młodszych inwestorów koszt akcji znacznie przewyższa poziom potrzebny do nabycia znaczącej pozycji na giełdzie. Silny, ale nie niewrażliwy: czasami dobra reputacja może ukrywać fakt, że blue chip spoczywa na laurach i nie udaje mu się wprowadzać innowacji. Korporacje monolityczne mogą powoli reagować na zmieniające się czasy, wymagania konsumentów i trendy w branży. Choć zdarza się to rzadko, blue chipy mogą zbankrutować: General Motors i Lehman Brothers to dwa ostatnie przykłady.Co to jest indeks blue chipów?

   Inwestorzy poszukujący ekspozycji na te spółki uważane za najbardziej wartościowe często sięgają po indeksy jako sposób na pokrojenie kawałka niebieskiego tortu. Fundusze notowane na giełdzie i fundusze indeksowe (wspólne) zapewniają punkt wyjścia do inwestowania w blue chipy bez zbytniej ceny.

   Fundusze te zasadniczo śledzą „indeksy blue chipów – to znaczy główne indeksy giełdowe, które obejmują poszczególne akcje największych spółek: Dow Jones Industrial Average, S&P 500 i Nasdaq-100. Fundusze wybierają najlepsze z giełd, aby wypełnić swoje portfele blue chipami z branży.

   Po drugiej stronie stawu indeks New Europe Blue Chip obejmuje 30 największych spółek notowanych na kontynencie. Indeks DAX śledzi 30 największych spółek na giełdzie we Frankfurcie.

   Finansowy na wynos

   Bezpieczeństwo blue chipów znajduje się na szczycie ich atrakcyjności dla inwestorów. Historia blue chipów, która przetrwała nawet najbardziej burzliwe czasy, stawia je w swego rodzaju bezpiecznej kategorii. Daje to inwestorom pewność, że akcje te pojawiają się w mniejszym stopniu niż ich odpowiedniki w trudnych czasach.

   Ci niezłomni na giełdzie wyglądają szczególnie atrakcyjnie dla starszych inwestorów, którzy często mają awersję do ryzyka, nie lubią zmienności i szukają dochodów ze swoich inwestycji. Najczęściej młodsi inwestorzy, którzy chcą większego wzrostu i mogą zaryzykować, unikają blue chipów właśnie z tych powodów: braku flashowania i szumu oraz wysokiej ceny ich akcji.

   Mimo to, chociaż waga różni się w zależności od ich celów i tolerancji ryzyka, wszyscy inwestorzy mogą polegać na akcjach blue chipów jako środku zwiększającym siłę i stabilność swoich portfeli.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy