Co to jest giełda?

17 lutego 2021

Każdy, kto kiedykolwiek oglądał sieć finansową lub odwiedzał rynkową witrynę internetową, wie, że ceny papierów wartościowych, w szczególności akcji, często ulegają zmianie. Wskaźnik giełdowy to raport cen niektórych papierów wartościowych, aktualizowany w sposób ciągły przez całą sesję giełdową przez różne giełdy.

Tik to każda zmiana ceny papieru wartościowego, niezależnie od tego, czy ruch ten jest w górę, czy w dół. Wskaźnik giełdowy automatycznie wyświetla te tiki wraz z innymi istotnymi informacjami, takimi jak wolumen obrotu, z których inwestorzy i handlowcy korzystają, aby być na bieżąco z aktualnymi warunkami rynkowymi i zainteresowaniem danym papierem wartościowym.

Kluczowe wnioski
 • Wskaźnik giełdowy to podawana cena bazowego papieru wartościowego, aktualizowana w sposób ciągły przez cały dzień, w czasie, gdy giełdy są otwarte; istnieją również notowania po godzinach.
 • Pasek giełdowy nie może wyświetlać wszystkich akcji, które są w obrocie w danym momencie, więc zazwyczaj pokazuje papiery wartościowe, które są najczęściej przedmiotem obrotu lub te, które są w wiadomościach danego dnia, nawet jeśli nie są przedmiotem dużego obrotu.Giełda zazwyczaj pokazuje symbol giełdowy, zmianę ceny i zmianę procentową w stosunku do zamknięcia poprzedniej sesji, a czasami wolumen akcji będących w obrocie.Niektóre paski kodują informacje na pasku kolorami, aby odzwierciedlić kierunek ceny, zielonym kolorem dla wyższej, czerwonym dla niższej i neutralnym kolorem, takim jak szary lub brązowy, bez zmiany.Zrozumienie notowań giełdowych

  Ograniczona liczba akcji pojawia się na wskaźniku giełdowym w danym okresie ze względu na dużą liczbę akcji w tym samym czasie. Często akcje, których cena uległa największej zmianie w porównaniu z sesją giełdową z poprzedniego dnia, lub te, których cena nie przekracza największego wolumenu, pojawiają się na pasku giełdowym.

  Prawdopodobnie widziałeś kurs giełdowy przewijający się na dole finansowych sieci informacyjnych w telewizji. Pasek zawiera aktualne informacje o niektórych akcjach, w tym symbol giełdowy (od jednej do czterech liter oznaczający daną akcję), ilość będącą przedmiotem obrotu (wolumen każdej transakcji), cenę, zieloną strzałkę w górę, jeśli cena wyższa niż wartość zamknięcia z poprzedniego dnia, czerwona strzałka „w dół, jeśli cena jest niższa, oraz zmiana ceny netto (w ujęciu kwotowym lub procentowym) od zamknięcia z poprzedniego dnia.

  Jeśli interesują Cię akcje, rozważ posiadanie konta maklerskiego, aby uzyskać dostęp do aktywów, które można zainwestować, korzystając z listy najlepszych internetowych brokerów giełdowych Investopedii w 2019 roku.

  Jeśli cena pozostanie niezmieniona, strzałka może być szara lub po prostu jej brak. Często symbol giełdowy i zmiana ceny netto są również oznaczone kolorami: zielonym, jeśli cena jest wyższa, lub czerwonym, jeśli cena jest niższa.

  Możesz oglądać paski giełdowe w różnych sieciach z wiadomościami finansowymi, a wiele platform transakcyjnych umożliwia dostosowywanie i przeglądanie wskaźników giełdowych, które mogą być wyświetlane na dole monitora komputera.

  Wiele dzisiejszych w pełni elektronicznych wskaźników giełdowych wyświetla dane rynkowe w czasie rzeczywistym lub z niewielkim opóźnieniem.

  Początki giełdy

  Pierwsza taśma telegraficzna została stworzona w 1867 roku przez Edwarda Calahana, który był pracownikiem American Telegraph Company. Zaledwie cztery lata później Thomas Edison ulepszył wynalazek Calahan i opatentował go. Mechaniczne paski informacyjne były drukowane na papierze za pomocą maszyn, które usprawniały przepływ informacji. Wraz z rozwojem technologii upowszechnianie stało się szybsze i niemal w czasie rzeczywistym, jak widzimy dzisiaj.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy