7 powodów, by nadal wierzyć w rynki wschodzące w 2020 roku

17 lutego 2021
Category: Które Mogą

Długoterminowe inwestycje na rynkach wschodzących są nadal nieodparte

Dzisiejsze rynki wschodzące są znacznie bardziej odporne na szoki związane z przepływem kapitału Źródło zdjęcia: Shutterstock

Łączna wartość kapitału 26 krajów notowanych przez MSCI Inc. jako rynki rozwijające się wzrosła o 9,2 bln USD od końca 2009 r. Do grudnia 2019 r., Wynika z danych opracowanych przez Bloomberg . Rynki wschodzące zakończyły rok 2019 wysoko, ale rok 2020 wydaje się być zupełnie innym rokiem.

Dziś nawet najbardziej optymistyczni inwestorzy wiedzą, że szanse na powtórzenie tego są nikłe. Skutki finansowe koronawirusa rozprzestrzeniają się szybko, a wszystkie aktywa rynków wschodzących – waluty, akcje i obligacje – osiągają gorsze wyniki.

Według danych Międzynarodowego Instytutu Finansów (IIF) odpływy z funduszy rynków wschodzących wyniosły w marcu ponad 83 miliardy dolarów.

„Inwestorzy na całym świecie obawiają się niepewności, jaką wybuch koronawirusa wprowadza na rynki finansowe. Konsekwencje były powszechne – mówi Chetan Sehgal, starszy dyrektor zarządzający, dyrektor ds. Zarządzania portfelem we Franklin Templeton Emerging Markets Equity. „Ale zdajemy sobie sprawę, że ten okres minie i sytuacja się poprawi.

Mimo że aktywność gospodarcza w wielu krajach dramatycznie spowolniła lub zatrzymała się z powodu wybuchu koronawirusa, według Franklin Templeton, globalnej organizacji zarządzającej inwestycjami z ponad 70-letnim doświadczeniem w inwestycjach, istnieje długoterminowy potencjał na rynkach wschodzących. 30 krajów i zarządzanie aktywami o wartości ponad 580 miliardów USD (stan na 31 marca 2020 r.).

Oto krótkie spojrzenie na to, dlaczego długoterminowe inwestycje na rynkach wschodzących są nadal atrakcyjne dla inwestorów ze spokojnym i racjonalnym podejściem.

Rozwój ekonomiczny

Podczas gdy epidemia koronawirusa będzie nadal dominować w nagłówkach gazet i informować, jak podchodzimy do inwestowania na rynkach wschodzących, istnieją pewne wyraźne trendy, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku dekad.

„Po pierwsze, różnice we wzroście gospodarczym między rynkami wschodzącymi i rozwiniętymi (DM) pozostają na korzyść pierwszego – mówi Sehgal.

Według danych MFW na całym świecie gospodarki wschodzące mają rosnąć około trzy razy szybciej niż rynki rozwinięte do co najmniej 2024 r.

Źródło zdjęcia: Pranith Ratheesan

„Jesteśmy świadkami transformacji na rynkach wschodzących, mimo że wielu z nich musi dostosować się do nowej rzeczywistości z powodu wybuchu koronawirusa. Będą nadal odgrywać kluczową rolę w napędzaniu globalnego wzrostu gospodarczego – mówi Andrew Ness, zarządzający portfelem, Franklin Templeton Emerging Markets Equity.

Chiny idą za rogiem

Druga co do wielkości gospodarka świata zapłaciła bardzo wysoką cenę w najbliższym czasie za powstrzymanie wirusa, ale Chiny powoli przechodzą za róg. Krótkoterminowe chińskie dane gospodarcze są najgorsze w dzisiejszych czasach. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym za okres od stycznia do lutego wynosiły -20%, eksport -17%, inwestycje w środki trwałe -25%, a produkcja przemysłowa -13%, wynika z danych National Bureau of Statistics.

Źródło zdjęcia: Shutterstock

„Spodziewamy się, że ożywienie rozpocznie się w drugim kwartale, jednak wzrost PKB powinien być znacznie poniżej trendu na 2020 r. Spadek cen ropy powinien przynieść korzyści Chinom jako importerowi netto – mówi Ness. „Istnieją oznaki, że„ życie wraca do niektórych lokalnych firm, z których wiele było niesamowicie odpornych i dostosowujących się przez cały ten kryzys.

Innowacja technologiczna

Jeśli chodzi o własność intelektualną oraz wydatki na badania i rozwój, rynki wschodzące przeszły w ostatnich latach od imitacji do innowacji, co jest kolejnym kluczowym czynnikiem, który działa na ich długoterminową korzyść. „EM stawiają na innowacje technologiczne – mówi Ness. „Wiele firm z rynków wschodzących wyprzedza firmy z gospodarek rozwiniętych w obszarach takich jak handel elektroniczny, płatności cyfrowe i bankowość mobilna.

Internetowa sprzedaż artykułów spożywczych JD.com wzrosła ponad trzykrotnie rok do roku w okresie 10 dni od końca stycznia do początku lutego Zdjęcie: Shutterstock

Według raportu internetowego portalu Vox z marca, ogromna infrastruktura handlu elektronicznego w Chinach pomogła im przetrwać epidemię koronawirusa. JD.com powiedział, że sprzedaż artykułów spożywczych w Internecie wzrosła ponad trzykrotnie rok do roku w ciągu 10 dni od końca stycznia do początku lutego. Obecnie handel elektroniczny stanowi znacznie wyższy odsetek sprzedaży detalicznej w Chinach niż w USA.

Rynek płatności cyfrowych w Chinach jest również wielokrotnie większy niż w Stanach Zjednoczonych. Mówiąc szerzej, EM wyprzedziły również Stany Zjednoczone i Japonię pod względem zgłoszeń patentowych. Rynki wschodzące znajdują się również w czołówce technologii transformacyjnych, takich jak sztuczna inteligencja, robotyka, technologia baterii i superkomputery.

Odporność na wstrząsy

Innym powodem do optymizmu jest fakt, że rynki wschodzące są dziś znacznie bardziej odporne na szoki w przepływie kapitału. „Instytucje rynków wschodzących zreformowały politykę, która powinna pomóc im lepiej wytrzymać stres rynkowy – mówi Sehgal. „EM zwiększyły swoje rezerwy walutowe od wczesnych lat 90-tych, co ma znaczenie, ponieważ są filarem wsparcia dla walut. Wiele rynków wschodzących również porzuciło powiązanie walutowe z dolarem, czyniąc je mniej podatnymi na spekulacje lub umocnienie dolara .

Gospodarki wschodzące zmniejszyły również zależność od długu dolarowego, jednocześnie dywersyfikując źródła pożyczek i zwiększając emisje długu w walucie lokalnej, mówi Sehgal.

Młodsze populacje w wieku produkcyjnym

Masowa urbanizacja zmienia oblicze rynków wschodzących. Według danych z raportu The Case for Emerging Markets Investments Franklin Templeton do 2025 roku na rynkach wschodzących będzie ponad trzykrotnie więcej mieszkańców miast niż kraje rozwinięte . Do 2050 r. Będzie blisko pięciokrotnie.

Do 2030 r. 86% światowej populacji w wieku produkcyjnym będzie żyć na rynkach wschodzących. Źródło zdjęcia: Shutterstock

„Kraje wschodnie mają młodszą populację i niższe wskaźniki zależności, podczas gdy populacje rynków rozwiniętych starzeją się w szybszym tempie. Do 2030 roku 86 procent światowej populacji w wieku produkcyjnym będzie żyć na rynkach wschodzących – mówi Ness. „To daje bardzo jasny obraz potencjału dominacji rynkowej dla tych firm, które mogą utrzymać się na szczycie tego globalnego trendu – odpowiednio ulokować centra badawczo-rozwojowe i produkcyjne, jednocześnie budując marki, które są atrakcyjne dla rozwijających się lokalnych rynków konsumenckich, a także globalnego rynku

Wydawanie władzy

Źródło zdjęcia: Pranith Ratheesan

Gospodarki wschodzące również mają większy udział w globalnej sile nabywczej, a tradycyjnie rozwiniętym gospodarkom trudno jest nadążyć. „Ponieważ konsumenci w EM zarabiają więcej, będą zmuszeni wydawać część tego bogactwa na styl życia swoich rodzin. Internet i technologia również działają – internet umożliwia konsumentom dostęp do globalnych marek w sposób, który nie był dostępny jeszcze dziesięć lat temu, a urządzenia mobilne sprawiają, że jest bardziej dostępny – mówi Ness.

Akcje w okazyjnej cenie

Źródło zdjęcia: Pranith Ratheesan

Obecna dyslokacja na rynku to także okazja inwestycyjna dla aktywnych inwestorów poszukujących okazyjnych zakupów. Według IIF akcje na rynkach wschodzących spadły do ​​rekordowego poziomu dyskonta w stosunku do Wall Street. „Waluty EM są sprzedawane ze znacznym dyskontem w stosunku do rynków rozwiniętych, zapewniając długoterminowym inwestorom atrakcyjne możliwości inwestycyjne – mówi Sehgal.

Franklin Templeton jest pionierem na rynkach wschodzących z doświadczeniem zdobytym od czasu uruchomienia pierwszego funduszu wspólnego inwestowania na rynkach wschodzących w 1987 roku. Skontaktuj się ze swoim doradcą finansowym już dziś .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy